avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate ionutfg

Activitate ionutfg

Dupa cum spuneam si mai sus s-au incheiat 2 acte : unul de vanzare cumparare ,si unul contract de comodat(in care contract de vanzare cumparare scrie ca eu ca si cumparator nu am voie sa o vand sau sa o instrainez).Nu am inmatriculat masina pana acum din cauza timbrului de mediu pe care fostul proprietar si l-a recuperat in instanta.Acum insa o pot inmatricula fara nici o problema insa implica niste cheltuieli in plus...Ia si asa nu pot scoate mai mult de 2500-3000 de lei pe masina..iar ca sa o inmatriculez pe numele meu si dupa sa o vand din nou mai ma costa un 6-700 lei pe care nu ii mai recuperez.Asigurarea rca are in momentul de fata b14(ultima clasa de asigurare adica reducere aprox 50%),iar daca o inmatriculez pe numele meu o voi lua de la b0 din nou...
Salutare ! Am un autoturism de vreo 4-5 ani (la mine) pe care as cam vrea sa il vand.In tot acest timp am avut grija de masina,nu am avut amenzi,i-am platit toate taxele la zii dar in acte figureaza inmatricuata pe fostul proprietar(era timbrul de mediu cand am cumparat-o).Cand am cumparat-o am facut contract de vanzare cumparare (eu am trecut-o si la impozit pe numele meu) dar si un contract de comodat in care scrie ca : proprietarul poate sa vrea sa o vada la orice ora la mine,iar eu trebuie sa i-o prezint in buna stare de functionare si ca nu am voie sa o instrainez sau sa o vand.Cum pot face in situatia data ??? Nu vreau sa ma trezesc ca ma taraie fostul proprietar dupa pe nu stiu unde...Care din acte sunt valabile ???