avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate florinz1964

Activitate florinz1964

O persoana si-a schimbat resedinta permanenta in interiorul UE, din Romania in Austria. Lucreaza in continuare din Austria pentru firma din Romania prin intermediul internetului (tele-working). Pentru respectarea legii trebuie sa-si declare si sa-si plateasca taxele si asigurarile aferente salariului in Austria. Sub ce forma legala se poate inceta plata acestor taxe in Romania iar persoana sa incaseze salariul brut din care sa-si plateasca aceleasi taxe in Austria? Trebuesc respectate legile conform carora in tara unde se munceste acolo se platesc taxele si legea (conventia) evitarii dublei impuneri. Revisal nu prevede o astfel de situatie.
Buna ziua,

Intentionez sa ma mut in vara, cu familia (sotia + 2 copii minori) intr-o mica localitate din Austria unde ne-am cumparat o locuinta.
Pentru actele de rezidenta mi s-a solicitat printre altele, formularul E - 104.

In vederea plecarii, eu mi-am intrerupt activitatea de cateva luni, drept urmare continuitatea cotizarii este intrerupta in acest moment.
In Austria nu stiu cand si ce voi lucra.
Va rog sa ma ajutati cu unele clarificari referitor la acest formular. Ce relevanta are cotizarea anterioara in Romania pentru autoritatile din Austria?

Multumesc anticipat,

Florin Z