avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate CRISTIMAR39

Activitate CRISTIMAR39

Răspuns la discuția Act de proprietate
Si de la notar ni sa zis ca peste noi nu se poate baga nimeni,pe cand la casa de jos avem si noi o cota parte.Tin sa mentionez ca ,casa si terenul i l-a dat mostenire sotului meu,tatal lui.
Răspuns la discuția Act de proprietate
In urma decesului parintilor socrului meu,socrul meu a primit mostenire o casa,el mai avand o casa si pamantul de pe deal unde stau eu si sotul.Socrul,neputand si neavand voie sa detina doua imobile,l-a trecut la primarie pe rol pe sotul meu,acest lucru intamplanduse acum 30 de ani.
Răspuns la discuția Act de proprietate
Nu sa facut nici o intabulare.Am facut cadastru,in urma cadastrului am fost la notar unde ne-a cerut anexa 1 si 2 ,anexa 23 si 24,certificatul fiscal.Acestea sunt pe numele sotului.Ducandu-ne cu acestea ,cu adeverinta de la primarie cat timp am platit rol si cadastru,ni sa adus la cunostinta ca noi suntem proprietari si ca nu se poate atinge nimeni de acest lucru,potrivit legii 7/1998.Vreau sa mentionez ca sotului meu i sa trecut rolul pe numele lui de mai bine de 30 ani,dar la primarie s-au gasit doar 16 ani .
Răspuns la discuția Act de proprietate
in baza adeverintei pe care am dus-o de la primarie si in care se specifica ca am platit 16 ani netulburati(ani in care nimeni nu si-a cerut mostenirea) si pt asta ne-a spus ca noi suntem proprietari.
Buna ziua.Ma numesc zaharia cristina-maria,sunt casatorita din anul 1997,iar din anul 1998 platesc la primarie rol pe numele sotului zaharia constantin.Anul trecut am facut cadastru si pe cadastru sotul este trecut proprietar.In cadastru este trecut un pamant intravilan pe care tot noi l-am platit din 1998,pamant care prin mostenire trebuie sa ii revina surorii sotului,dar pt ca noi l-am platit la primarie pe rolul nostru,noi nu mai putem sa il dam surorii.Daca la notar noua ni sa zis ca suntem proprietari ,noi trebuie sa mai facem si act de proprietate pe ce am platit?