avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate berszi

Activitate berszi

Buna ziua!
Am o intrebare! Teoretic daca doresc ca o persoana fizica sa lucreaza pentru firma mea, pe o perioada de 3 luni, dar nu vreau sa angajez cu contract de munca, pentru ca se poate parasi in orice moment pentru o munca in strainatate, asa pot sa am o conventie civila de prestari servicii pe trei luni, si platesc in cash? Asa e legal, sau exista o alta modalitate?

PS: Va rog sa nu ziceti sa platesc mai mult in mana, si sa angajez pe contract de munca, pentru ca nu putem sa dam ce se da in strainatate
Buna ziua! Recent am deschis o firma cu prietenul meu, amandoua suntem asociati si administratori, dar avem si un coleg nou, cine e numai administrator. In momentul de fata nimeni nu e angajat, pentru ca banii ce obtinem, nu permite taxele enorme ca sa fim salariati.

Intrebarea 1:
- se poate obtine un asociat cine este si administrator bani de la firma propriu fara sa aiba CIM si fara sa plateasca taxele alea enorme de 45%?
Daca da, care sunt pasurile si ce taxe cum se plateste?

Intrebarea 2:
- Iar administratorul, care nu este asociat, cum poate sa obtina bani de la firma, de ex. 1000 lei lunar ce e mai putin decat salariul minim, sa fara contract de munca?

Intrebarea 3:
- exista ceva pentru firme mici, care nu permita sa plateasca taxe pe trei angajati pe salariul minim, pentru ca astfel inchideam afacerea in trei luni. Dar trebuie sa acoperim si cheltuielile personale.