avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate 3ART

Activitate 3ART

Răspuns la discuția Furt
freeelis a scris:

La ce va referiti mai exact?


Ma refer la art 55 lit c. Contractul individual de munca poate inceta ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si in conditiile limitativ prevazute de lege.
Răspuns la discuția Furt
freeelis a scris:

Pe durata cercetarii disciplinare nu mai puteti sa-i suspendati c.i.m., dispozițiile art. 52 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii sunt neconstituționale (dDcizia 261/2016 a Curtii Constitutionale).

O solutie ar fi sa-i propuneti incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.


Puteti, va rog, sa-mi spune-ti care sunt cazurile si conditiile limitativ prevazute de lege? Multumesc frumos
Răspuns la discuția Furt
freeelis a scris:

Il puteti concedia, fie pentru motive care ţin de persoana salariatului, fie pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.


Da stiam ca pot sa-l concediez conf art 61- 64, din motive ce tin de salariat sau angajator, numai ca nu mai vreau sa il primesc in firma nici macar pe perioada de cercetare disciplinara. Ce solutii am in aceasta situatie? Multumesc
Discuție Furt
Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati. Am un angajat care a adus daune morale si materiale firmei. Cum pot sa renunt la colaborarea cu el imediat, nu vrem sa il mai primim in firma deoarece ne-a furat si e posibil sa mai fure si in viitor. Multumesc