avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Furt
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Furt

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati. Am un angajat care a adus daune morale si materiale firmei. Cum pot sa renunt la colaborarea cu el imediat, nu vrem sa il mai primim in firma deoarece ne-a furat si e posibil sa mai fure si in viitor. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:34, 24 Aprilie 2017
Il puteti concedia, fie pentru motive care ţin de persoana salariatului, fie pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.
Il pueti concedia conf.art.61-64 Codul Muncii.
freeelis a scris:

Il puteti concedia, fie pentru motive care ţin de persoana salariatului, fie pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.


Da stiam ca pot sa-l concediez conf art 61- 64, din motive ce tin de salariat sau angajator, numai ca nu mai vreau sa il primesc in firma nici macar pe perioada de cercetare disciplinara. Ce solutii am in aceasta situatie? Multumesc
Pe durata cercetarii disciplinare nu mai puteti sa-i suspendati c.i.m., dispozițiile art. 52 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii sunt neconstituționale (dDcizia 261/2016 a Curtii Constitutionale).

O solutie ar fi sa-i propuneti incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.
freeelis a scris:

Pe durata cercetarii disciplinare nu mai puteti sa-i suspendati c.i.m., dispozițiile art. 52 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii sunt neconstituționale (dDcizia 261/2016 a Curtii Constitutionale).

O solutie ar fi sa-i propuneti incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.


Puteti, va rog, sa-mi spune-ti care sunt cazurile si conditiile limitativ prevazute de lege? Multumesc frumos

Alte discuții în legătură

Incetare contract de munca in primele 3 luni de angajare LaurentiaC LaurentiaC Buna ziua, am un angajat aflat in a treia luna de munca. Contractul de munca este facut pe perioada nedeterminata, fara a se specifica perioada de proba de 3 ... (vezi toată discuția)
Angajat cu litigiu pe rol sunt concediat iuliana2009 iuliana2009 imi puteti recomanda art de lege care sa ma ajute sa ma apar? sunt in litigiu cu firma la care lucreaza sotul meu pentru modul ilegal in care au procedat ref ... (vezi toată discuția)
Plecarea fara demisie catalin_klaus catalin_klaus Cum mi se poate inchide un contract de munca de catre anagajator fara ca eu sa-mi fi dat demisia? (vezi toată discuția)