Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plecarea fara demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plecarea fara demisie

Cum mi se poate inchide un contract de munca de catre anagajator fara ca eu sa-mi fi dat demisia?
Încetarea contractului individual de muncă
Art. 55

Contractul individual de muncă poate înceta astfel:

a) de drept;

b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;

c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
Concedierea
Art. 58

(1) Concedierea reprezintă încetarea contractului individual de muncă din iniţiativa angajatorului.

(2) Concedierea poate fi dispusă pentru motive care ţin de persoana salariatului sau pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.
Sursa Codul Muncii
Multumesc de raspuns!
Deci sa inteleg ca nu eram obligat sa ii inmanez demisia mai ales ca plecarea mea a fost din cauza unor neintelegeri.
@ catalin_klaus

Prin concediere (art.61 , 65 , 66 C.mun.) sau printr-o notificare scrisa daca sunteti in perioada de proba (art.31 alin.3 C.mun.).

De asemenea, exista art.56 C.mun. care prevede situatii in care un c.i.m. inceteaza de drept.

Daca ati plecta fara sa fi solicitat incetarea c.i.m., atunci exista posibilitatea desfacerii disciplinare a c.i.m. pentru absente nemotivate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns!
Si care ar fi consecinta inchiderii contractului pentru absente nemotivate?
Una dintre consecinte ar fi faptul ca nu puteti beneficia de somaj.

A doua consecinta este reticenta unor angajatori cu privire la angajarea dvs.