avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plecarea fara demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plecarea fara demisie

Cum mi se poate inchide un contract de munca de catre anagajator fara ca eu sa-mi fi dat demisia?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:20, 1 Martie 2014
Încetarea contractului individual de muncă
Art. 55

Contractul individual de muncă poate înceta astfel:

a) de drept;

b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;

c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
Concedierea
Art. 58

(1) Concedierea reprezintă încetarea contractului individual de muncă din iniţiativa angajatorului.

(2) Concedierea poate fi dispusă pentru motive care ţin de persoana salariatului sau pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.
Sursa Codul Muncii
Multumesc de raspuns!
Deci sa inteleg ca nu eram obligat sa ii inmanez demisia mai ales ca plecarea mea a fost din cauza unor neintelegeri.
@ catalin_klaus

Prin concediere (art.61 , 65 , 66 C.mun.) sau printr-o notificare scrisa daca sunteti in perioada de proba (art.31 alin.3 C.mun.).

De asemenea, exista art.56 C.mun. care prevede situatii in care un c.i.m. inceteaza de drept.

Daca ati plecta fara sa fi solicitat incetarea c.i.m., atunci exista posibilitatea desfacerii disciplinare a c.i.m. pentru absente nemotivate.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Martie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns!
Si care ar fi consecinta inchiderii contractului pentru absente nemotivate?
Una dintre consecinte ar fi faptul ca nu puteti beneficia de somaj.

A doua consecinta este reticenta unor angajatori cu privire la angajarea dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de muncă perioadă determinată lia87 lia87 În ce condiții este posibilă desfacerea contractului individual de muncă încheiat pe perioadă determinată înaintea expirării termenului acestuia? (vezi toată discuția)
Incetare cim art 55, lit b alcibiade alcibiade Buna seara, In conditiile in care am solicitat prin depunerea la registratura unitatii in data de 07 a cererii privind incetarea CIM in data de 08, conform ... (vezi toată discuția)
Concediere emisa de angajator mon8 mon8 Buna seara, Multumesc pentru raspuns. Daca nu semnez instiintarea de preaviz, aceasta intra in vigoare la data inmanarii? Cele trei articole 58 ... (vezi toată discuția)