avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate CostinSibi

Activitate CostinSibi

Răspuns la discuția Debransare de la RADET 2017
Multumesc pentru raspuns !!

Problema mea sta in felul urmator ... cei de la RADET au specificat ca debransarea se poate face doar in condominiile unde exista "debransari" sau doar ca debransare de asociatie (adica toti vecinii sa "treaca" pe incalzirea proprie cu centrala de apartament).

Au invocat un ordin al Ministerului (nu stiu care, nr.91 din cate am inteles - se auzea prost la telefon), ordin care spune, printre altele, ca nu ma pot debransa individual de la reteaua centralizata RADET, decat in doua cazuri:

1. Debransare totala, ca asociatie;
2. Debransare totala, ca apartament individual, cu conditiia ca in bloc sa mai existe si alti debransati.

Eu subscriu, daca sunt primul si unicul care solicita debransarea de la RADET, din cadrul blocului/asociatiei din care fac parte, pot sau nu, sa ma debransez???

Daca da - care sunt pasii de urmat pentru tot procesul?

Daca nu - de ce ? ... nu este cumva o ingradire de drepturi??.
- daca exista vro cale ocolitoare/speta/precedent in care sa reusesc totusi sa ma debransez?

Mai mentionez ca, pe scara blocului, costurile de intretinere pe timp de iarna ( caldura, apa, apa calda si gaz) se ridica undeva la aproximativ 1400 RON (Ex: 3 pers / 120 M2 in medie / luna decembrie 2016) .. unde costurile agentului termic reprezinta aprox 85%.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, as dori si eu sa stiu in ce conditii ma pot debransa de la RADET, in anul 2017, avand in vedere ca in cadrul asociatiei de proprietari din care fac parte nu mai este nimeni debransat in prezent si tot blocul este legat la reteaua de termoficare RADET.
Mentionez ca doresc sa instalez un sistem propriu de incalzire, prin centrala termica de apartament (in condensatie) si incalzire prin pardoseala. Asociatia de proprietari ma sprijina in demersul meu, dar din punct de vedere legistlativ nu cunosc in totalitate procedura. Mai mentionez si faptul ca majoritatea proprietarilor din asociatie, sunt persoane pensionate si nu doresc/nu isi permit sa investeasca intr-o centrala de apartament (in cazul debransarii ca asociatie).

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!