avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate PopBogdan2000

Activitate PopBogdan2000

Din pacate probabil asa o fi. Dar oare intre ce bareme se aplica pedeapsa?

Intrebarea mea ar fi urmatoarea. Dupa ce platesc amenda respectiva. Ce se intampla? Cu sistemul de camere care deja este pus pe pozitie?
Este un sistem de camere video cu circuit inchis, pentru care au fost jumatate +1 de acord dintre locatari.
Am citit Legea :


. Art. 58 va avea urmatorul cuprins:
Art. 58
Desfasurarea in scop comercial de activitati de paza sau protectie, de proiectare, producere, instalare si intretinere a sistemelor de alarma impotriva efractiei sau a componentelor acestora fara atestat ori fara licenta de functionare prevazuta de lege constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.


De unde cum inteleg eu sintagma "fara atestat ori fara licenta", inseamnand ca persoanele in fapt trebuie sa aiba "sau atestat sau licenta" nu ambele. Sau am interpretat gresit?
Va multumesc pentru raspuns. Am citit art 58. Ideea este ca persoanele care au facut instalarea detin atestat pentru activitatea respectiva. Doar ca nu exista licenta pentru firma care a facturat lucrarea.
Buna ziua, as avea nevoie de parerile celor de aici in urmatorul caz:

Impreuna cu un amic am montat la o scara de bloc niste camere de supraveghere.
Ulterior am aflat ca e destul de complicata situatia. Noi avem cursul de tehnician secuitate in domeniu, dar firma pe care o avem nu este licentiata pentru asa ceva.

Ideea este ca am oferit factura catre asociatia de proprietari. S-a facut contract, s-a facut oferta de pret etc.

Intrebarea mea este ce se poate face pentru a rezolva aceasta situatie neplacuta?