avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate mindpw

Activitate mindpw

Va rog sa ma credeti ca am vorbit cu ea in repetate raduri si incerc sa o conving de multa vreme sa imi dea acest acord, insa fara succes. Ma lovesc mereu de refuzul ei categoric, iar timpul trece si eu raman cu rugamintile. Pe langa faptul ca nu imi da acordul imi face multe alte sicane cand trebuie sa iau copilul la mine si prin tot ce face incearca sa-l alieneze fata de mine, dar pentru discutia asta am sa deschid un thread separat. Nu cred ca am sanse de a obtine acest drept altfel decat in instanta, doar daca intram in Schengen si nu o sa mai am nevoie de acordul ei.
Multumesc pentru raspunsuri!

@Martonze: Vin si bunicii in vizita, dar, din motive care nu tin de ei, nu pot face asta de mai mult de 1-2 ori pe an. Daca as putea sa-l mai duc si eu macar de doua ori pe an in vizita, ar insemna sa dublez timpul petrecut de copil impreuna cu ei. Plus ca ar fi o experienta frumoasa pentru el sa vada o alta tara si un alt mod de viata. Departe de mine gandul de a fugi cu copilul din tara. Are nevoie de mama lui, la fel cum are nevoie de tata si de bunici. Incerc sa fac ce e mai bine pentru el, nu contrariul.
Eu cred ca este in interesul copilului sa dezvolte o buna relatie cu bunicii, dar nu vad cum s-ar putea intampla asta daca nu pot sa-l duc in vizita. Nu mi se pare normal ca mama lui sa-l impiedice sa ii viziteze, mai ales ca motivele invocate de ea sunt puerile(ca sa nu folosesc un cuvant mai dur).
Va multumesc! Imi puteti spune cumva care sunt sansele de reusita ale unei asemenea actiuni in instanta? Ce acte e nevoie sa prezint?
Buna ziua,

Sunt divortat si am un copil cu fosta sotie. Custodia este comuna. Parintii mei locuiesc in afara tarii, pe teritoriul Uniunii Europene. Doresc sa pot sa-mi duc copilul in vizita la bunicii lui de 1-2 ori pe an, insa mama lui nu imi da voie. Astfel, interactiunea copilului cu bunicii se limiteaza la o vizita pe an, cand reusesc bunicii sa ajunga in tara. Va rog sa imi spuneti cum as putea sa obtin dreptul de a merge cu copilul in vizita la bunici?

Va multumesc anticipat!