avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate danielctm

Activitate danielctm

Buna ziua!
M-am inteles cu o societate din Zalau sa imi aduca 2 masini din Italia la pretul de 800 euro cu tva inclus .
Eu sunt Intr. Ind .
Cand a ajuns respectivul patron la masini mi-a fortat mana sa mai pun 20 euro la transport .
Am acceptat deoarece masinile erau programate la transport si plateam altfel penalitati mai mari .
Au ajuns masinile in tara patronul mi-a mai cerut 132 euro in plus motivand ca pretul initial era fara tva ( minciuna)
Una din masini mi-a lasat-o intr-un peco din Oradea iar a doua a ascunso pe o strada din Oradea santajandu-ma sa ii achit si restul de 132 euro pentru a imi preda masina ..
Am achitat - era tarziu si nu aveam pofta de scandal si cu greu am recuperat masina (am fost si la politie)
Acum : mi-a emis factura pe Intr. Ind. in euro
Am achitat prin BT24 din contul PERSONAL DE EURO - suma integral in euro .
1. Ce sa fac acum sa imi recuperez cei 132e +20 e care i-am achitat santajat fiind..:(
2. E corecta plata/incasarea in euro pe teritoriul Romaniei ?? (s-a facut intre conturi de euro )
Precizez ca nu am avut nici un fel de intelegere scrisa cu respectiva societate - totul fiind doar telefonic - am ales-o pentru ca ma grabeam sa aduc masinile si am acceptat chiar si sa ma deplasez la Oradea dupa ele ..
Răspuns la discuția Retinere permis conducere
Mulțumesc
Răspuns la discuția Retinere permis conducere
simplu >
il predau maine - mi-l suspenda
fac , contestatie poimaine
si il las retinut vreo 20 zile , apoi ma duc si il ridic cu certifiicatul de grefa pana la sfarsitul procesului .
Daca eu pierd procesul peste cateva luni se scad zilele (20) si raman de facut restul de 40 ?
Asa nu ar trebui sa stau 60 zile deodata pe dreapta ...
Si daca eu fac contestatie pot beneficia de reducere de 30 zile daca dau examenul cu 15 intrebari ? Si asi mai avea de stat 10 zile :)
Oare merge sa rup pedeapsa in 2 ??
Multumesc muuult !
Răspuns la discuția Retinere permis conducere
Mulțumesc frumos. Am înțeles .
Exista un termen în care trebuie sa mă anunțe ?
Eu ce termen am sa predau permisul? De la data pv sau a înștiințării?
Ași putea sa predau permisul , sa fac o contestație dar sa nu scot permisul vreo 20 zile ? Dacă pierd procesul se socotesc zilele acesteala suspendare ?
Scuzați-mă pentru atâtea întrebări dar ăsta ar fi cam tot ce asigura dorii sa știu ..
Mulțumesc mult! !
Buna ziua !
Desii ma consider nevinovat :) ...
Am avut un accident in timpul unei depasiri fara urmari grave - in oras .
Pe procesul verbal este trecut ca fapta savarsita este prevazuta de art101/3/1 din oug 195 care prevede pe langa amenda si sanctiunea complementara a suspendarii permisului pe 30 zile .
Totusi mai jos agentul a scris : stabilesc - doar 6 puncte penalizare + avertisment pt ca nu am avut permisul la mine omitand sa bifeze retinerea permisului si nescriind absolut nimic despre retinerea permisului .
Verbal mi-a spus sa vin in 5 zile sa predau permisul (verbal doar) .
Imi poate totusi retine permisul desii nu am fost instiintat in scris ? (nu a stabilit decat amenda - teoretic era decizia lui daca sa imi suspende permisul sau nu )
In plus a gresit si numarul meu de inmatriculare .
Ce ma sfatuiti sa fac - am disperata nevoie de permis si sincer nu am gresit - depaseam si cel cu camionul s-a suit pe mine dar lovitura venind din lateral s-a considerat ca nu am tinut distanta desii el depasea ...crengile copacilor .. :sorry:
Multumesc frumos .