avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Nerespectarea contract nescris
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Nerespectarea contract nescris

Buna ziua!
M-am inteles cu o societate din Zalau sa imi aduca 2 masini din Italia la pretul de 800 euro cu tva inclus .
Eu sunt Intr. Ind .
Cand a ajuns respectivul patron la masini mi-a fortat mana sa mai pun 20 euro la transport .
Am acceptat deoarece masinile erau programate la transport si plateam altfel penalitati mai mari .
Au ajuns masinile in tara patronul mi-a mai cerut 132 euro in plus motivand ca pretul initial era fara tva ( minciuna)
Una din masini mi-a lasat-o intr-un peco din Oradea iar a doua a ascunso pe o strada din Oradea santajandu-ma sa ii achit si restul de 132 euro pentru a imi preda masina ..
Am achitat - era tarziu si nu aveam pofta de scandal si cu greu am recuperat masina (am fost si la politie)
Acum : mi-a emis factura pe Intr. Ind. in euro
Am achitat prin BT24 din contul PERSONAL DE EURO - suma integral in euro .
1. Ce sa fac acum sa imi recuperez cei 132e +20 e care i-am achitat santajat fiind..:(
2. E corecta plata/incasarea in euro pe teritoriul Romaniei ?? (s-a facut intre conturi de euro )
Precizez ca nu am avut nici un fel de intelegere scrisa cu respectiva societate - totul fiind doar telefonic - am ales-o pentru ca ma grabeam sa aduc masinile si am acceptat chiar si sa ma deplasez la Oradea dupa ele ..
Ultima modificare: Luni, 7 August 2017
danielctm, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters429609 , utilizator 08:29, 7 August 2017
danielctm a scris:


1. Ce sa fac acum sa imi recuperez cei 132e +20 e care i-am achitat santajat fiind..:(



Luati-va gandul de la ei daca nu aveti nimic SCRIS si semnat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselaciune,fals si uz de fals Tulcea Detectiv particular Tulcea Detectiv particular Am urmatoarea situatie. Lucrez la o firma privata,ca secretara,de fapt persoana de incredere a patronului,unde am acces la toate documentele si unde ma ocup ... (vezi toată discuția)
Daca nu se dau diagramele unei firme care nu a platit soferul ce risca? calin112 calin112 Intrebarea mea este urmatoarea : un sofer care este neplatit ce risca daca nu da diagramele firmei care nu la platit? Multumesc! (vezi toată discuția)
Tva la achizitia unei masini pe firma Marius Iulian Ionescu Marius Iulian Ionescu Doresc să cumpăr o mașină și prețul este cu tot cu TVA. Ptr o firma noua neplatitoare de TVA ce înseamnă acest lucru și a doua întrebare..dacă firma ... (vezi toată discuția)