Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune,fals si uz de fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune,fals si uz de fals

Am urmatoarea situatie.
Lucrez la o firma privata,ca secretara,de fapt persoana de incredere a patronului,unde am acces la toate documentele si unde ma ocup cam de toate.
In luna septembrie 2008,firma se afla intr-o situatie financiara proasta,lucru existent si in prezent.Patronul,neputind obtine un credit bancar,a apelat la serviciile mele si ma rugat sa scot de la banca un credit de nevoi personale pe numele meu,cu conditia ca lunar el sa-mi plateasca rata,iar in citeva luni sa achite tot creditul.
La insistentele acestuia am cazut de acord si am procedat de urmatoarea maniera.
Am mers la o banca din oras,am luat un model de adeverinta de vevit,am mers la sediul firmei,am completat personal adeverinta cu datele mele,am inserat la rubrica venituri o suma mai mare decit cea reala,pe ultimele trei luni,am semnat in dreptul patronului,am aplicat stampila...
Am mers apoi la banca unde am predat adeverinta,copie de pe buletin,mi sa facut un scoring si in doua zile mi sa acordat un credit de 25000 ron.,rambursabili in 10 ani.
In acelas mod si concomitent am facut si la alta banca de unde am obtinut 15000 ron.
Intreaga suma i-am dat-o patronului,conform intelegeri.
Pina in luna martie totul a fost ok,data de la care patronul a spus ca nu mai are bani sa plateasca rata lunara si ca nu stie ce sa faca.
Verbal recunoaste ca am facut inprumutul pentru el,dar ...
Eu acum sunt somata sa platesc rata. Ce pot face. De tranzactie nu stim decit noi doi,iar eventuali martori nu se baga.
Am nevoie de sfat competent.
daca recunoaste verba probabil ca nu este un tip de rea credinta si doar situatia il obliga sa nu isi poata respecta intelegerea
avand in vedere termenii intelegerii si modul in care s-a operat intelegerea amiabila este cea mai recomandata solutie, in sensul ca atat secretara cat si patronul sa achite din surse proprii ratele la banca astfel incat sa nu se lase locul vreunei investigatii in acest sens, investigatie care va scoate la iveala faptele de natura penala
nici macar o autodenuntare nu va va scapa de obligatia asumata in legatura cu creditele, doar va va lua sansa ca patronul sa mai achite de buna voie vreodata, iar dumneavoastra veti intra intr-un cerc vicios al cercetarilor penale

sumele respective cum au intrat in societate? nu ati operat ca si cand ati imprumutat societatea? daca acest imprumut nu l-ati operat prin acte puteti incheia acum o conventie cu societatea in acest sens prin care sa se recuonoasca acest fapt si totodata va recomand ceva masuri asiguratorii gen "gaj fara deposedare" pe ceva bunuri ale societatii astfel incat sa va fie acoperit riscul in cazul in care societatea va intra in insolventa
Si eu as recomanda intelegerea pe cale amiabila, altfel se poate ajunge la o situatie si mai grea - ma refer la un dosar penal si atunci cine si cum ar mai plati ratele la banca?
corbalb a scris:
nici macar o autodenuntare nu va va scapa de obligatia asumata in legatura cu creditele, doar va va lua sansa ca patronul sa mai achite de buna voie vreodata, iar dumneavoastra  veti intra intr-un cerc vicios al cercetarilor penale
De obligatia fata de banca nu va scapa dar, ar putea sa se indrepte impotriva patronului printr-o actiune in regres(dupa stingerea debitului). Asta teoretic, pentru ca, practic, exista toate sansele ca angajata sa fie mereu santajata cu privire la infractiunile de inselaciune si fals.Solutii sunt, dar sunt si inconveniente...#-o
Ma gindesc la incheierea unui act notarial in care sa recunoasca ca l-am inprumutat cu bani-suma respectiva-dar nu stiu daca va accepta si plus de asta exista riscul de a ma santaja permanent...
Cred ca sunt buna de plata si asta ma aduce intr-o situatie disperata.
Am cerut sfaturile si ajutorul unui avocat din oras si acesta la prevenit pe patron...
Incurcatura e... nod Gordian!
corbalb a pus o intrebare pertinenta: pe ce baza au intrat sumele in casieria societatii? Bine, banuiesc ca a fost facut un contract de imprumut, prin care patronul, in calitate de p.f. imprumta S.C.... Daca acest contract nu e scris (si chiar daca e scris, poate fi schimbat oricand si antedatat) se poate trece in contract ca secretara X a imprumutat pe patronul Y care, la randul sau a imprumutat firma pe care o conduce... In acelasi contract se va scrie ca patronul va restitui secretarei suma in data de... - sau in rate (neaparat o asemenea mentiune – de preferinta dupa data scadentei contractelor cu banca). Nu se rezolva falsul, dar se ”acopera” secretara (in ideea ca ar mai putea recupera banii vreodata)... – daca patronul chiar e de buna credinta... Dupa ce obtine o copie a acestui contract secretara are dovada ca si-a imprumutat patronul... De aici inainte, insa, daca secretara nu vrea sa fie acuzata de fals sau santajata in acest sens va trebui sa achite ratele (eventual si cu ajutorul patronului) si abia dupa achitarea ratelor catre banci se va putea intoarce impotriva patronului pt recuperarea banilor.
Daca il convinge secretara sa recunoasca in fatza notarului ca ii datoreaza bani nu ramane decat sa plateasca ratele cum poate si apoi sa ii ceara lui banii...

O alta solutie ar fi ca salariul secretarei sa fie marit la suma trecuta in contractele de banca... Daca va fi marit retroactiv (din spetembrie) – pt ca nu e ilegal – e si mai bine. Se vor plati taxele aferente diferentelor respective (daca se vor plati... – la ITM sigur se va plati comisionul) si secretara intra in legalitate... De ce a scris din Septembrie acest salariu? Pt ca patronul a promis majorarea, dar cineva a neglijat scrierea actului aditional de modificare salariu si acum s-a rezolvat... Dar secretara va ramane cu achitarea ratelor... Doar ca scapa de amenintarea legii penale.
Dar, toate aceste idei devin valabile in cazul in care patronul respectiv este de buna credita! Daca nu e de buna credinta... trebuie taiat nodul Gordian!