avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaTwins

Activitate AlinaTwins

Buna ziua. Am o situatie mai delicata, poate ma puteti ajuta. Casa in care locuim a fost construita in 2013-2014 si noi locuim acolo din 2015. Ce a mai trebuit sa facem noi inainte sa ne mutam a fost sa finisam baile (gresie/ faianta/ obiecte sanitare).
Anul trecut am observat ca se aduna apa la poarta, banuiam ca ceva e spart asa ca am scos parchetul din hol, am spart gresia din baie, am spart placa de beton de dedesubt si am constatat ca teava de alimentare cu apa era sparta in 2 locuri: 1 in hol, altul in baie. Mai mult, am descoperit ca placa de beton nu are nici urma de fier/ plasa de fier.
Problema in sine este ca reparatiile vor costa mult, iar greselile au fost ale constructorului care a facut o treaba doar sa fie facuta, iar acum noi suportam cheltuielile foarte mari. Intre timp ne-am interesat si am aflat ca si alte persoane care au cumparat case de la acelasi constructor au batai de cap cu structura, peretii, izolatia, tevi sparte si tot felul de probleme. O alta problema este ca acest constructor construieste in continuare si vinde, probabil case de aceeasi calitate indoielnica.
Intrebare: se mai poate face ceva acum, la aproape 10 ani de cand am cumparat casa? Am avea sanse sa castigam daca il dam in judecata pe constructor? Ne ingrijoreaza si faptul ca structura de rezistenta nu e chiar ceea ce trebuie, avand in vedere ca nu am gasit fier in placile de beton nicaieri.
Buna ziua,

Am nascut in 21 aprilie gemeni la 34 de saptamani si 2 zile gestatie (prematuritate tardiva) la o maternitate privata. Au fost la terapie intensiva o saptamana, neavand nevoie de oxigenare si acum sunt la un incubator cu caldura.
Avem acces la ei de 2 ori pe zi, cateva minute, timp in care avem voie sa ii atingem, foarte rar sa ii luam in brate (depinde cine este pe tura) si nu mi se da voie sa ii pun la san pe motivul ca obosesc dar li se da suzeta (cu care nu sunt de acord) si oficial nici sa ii luam in brate pentru ca sunt prea mici, toate cu explicatia: asa e protocolul! Mentionez ca acum au 2000 gr.
M-am interesat la o alta clinica, tot privata, care sunt conditiile de tratament al prematurilor de greutatile si starea lor de sanatate si: mama are acces nelimitat la ei, ii poate alapta si in loc de incubator se practica contactul piele-pe-piele (kangaroo care), si tata este singurul care poate face vizite, asta daca nu opteaza sa se interneze si el.
Am intrebat sefa de sectie de la neonatologie despre posibilitatile unui transfer si mi s-a raspuns ca E IMPOSIBIL! Ca eu eram constienta in momentul cand am decis sa nasc la ei si acum sa imi asum decizia. Inteleg ca un transfer ar duce la pierderi de bani de catre spital de la casa de asigurari.
Cum ar trebui sa ptocedam mai departe? Stiu ca putem solicita externare la cerere, dar nimeni nu mai raspunde de sanatatea copiilor pe perioada transportului. Chiar este posibil sa ni se refuze transferul? Nu este dreptul nostru de a solicita alta opinie medicala si a alege spitalul unde sa fim tratati?
Orice fel de informatii sunt binevenite.
Va multumesc!