avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate AncaBP

Activitate AncaBP

Buna seara! Banca a retras dosarul vandut firmei de recuperari si mi-a trimis notificare scrisa ca orice datorie avuta de tatal meu a fost eliminata. Va multumesc tuturor pentru sfaturi!
Buna ziua! Va multumesc pentru raspunsuri. In momentul discutiei avute cu firma de recuperari le-am zis ca nu pot achita o "datorie" care nu stiu ce reprezinta si de care nu am fost niciodata notificati, mai ales dupa 8 ani. Mama mea a apucat sa trimita o copie a certificatului de deces, insa ulterior nu am mai discutat cu ei. Am vorbit insa cu reprezentantii bancii si s-a "descoperit" ca a existat un schimb de emailuri intre doi angajati de unde reiese ca polita atasata cardului nu a acoperit anumite comisioane / dobanzi si a ramas suma de 170 RON neachitata. Insa nu mi s-a comunicat de ce niciodata nu au trimis o instiintare si de ce tatal meu nu figureaza ca fiind decedat la ei, desi au primit actele doveditoare inca din 2009.
Va multumesc! O zi frumoasa!
Buna ziua! Multumesc pentru raspuns. Am contactat firma de recuperari si le-am explicat situatia, iar solutia lor a fost de a imi oferi o "reducere" de 35% din valoarea sumei, daca efectuez plata cat mai curand..
Buna ziua! In urma cu 1 saptamana am primit notificare de la o firma de recuperari cu privire la o datorie avuta la banca, a tatalui meu decedat in octombrie 2009. Tatal meu avea un card de salariu cu un overdraft de 6000 RON, insa a fost acoperit prin polita de asigurare atasata acelui card inca din 2009 (am facut dovada cu certificatul de deces in scurt timp). Am luat legatura cu un reprezentant al bancii si mi-a comunicat ca tatal meu nu apare ca fiind decedat in sistemul lor, desi acea polita a fost activata si ca nu imi pot spune ce reprezinta datoria (de 170 RON initial si de 410 RON cu penalitati) pentru ca au vandut dosarul catre firma de recuperari in 2011(la 2 ani dupa deces). In acest timp (aproape 8 ani), nu am primit nicio notificare nici de la banca, nici de la firma de recuperari, prima fiind saptamana trecuta. Cum pot rezolva fara sa achit? Multumesc!