avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1787 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai mka

Activitate Mihai mka

Răspuns la discuția Ce tva la vanzare imobil?
Mulțumesc pentru răspuns!
Dar ce înseamnă livrarea? Este suficient un proces verbal de predare primire sau trebuie încheiat contractul de vânzare cumpărare?


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Daca livrarea are loc pana la 31.12.2023 cota TVA va fi 5%.

Bună seara. Vă deranjez cu următoarea speță:
Am încheiat o promisiune de vânzare pentru un imobil la data de 14.04.2021 cu valoarea de 91500 euro, exclusiv TVA, cu termen de livrare aprilie 2022;
Am făcut un act adițional la data de 19.01.2022 prin care am modificat valoarea la 125700 de euro, exclusiv TVA și termenul de livrare 30.12.2022;
Bineînțeles că încă nu s-a făcut livrarea...
Am plătit până în momentul de față 116000 de euro.
Întrebării:
Cât plătesc TVA dacă se face contractul până la 31.12.2023?
Dar dacă se face după această dată?
Menționez că imobilul este locuibil, nefiind finalizate detaliile legate de recepție primărie, intabulare etc.(nu cunosc termenii exact).
Am găsit o soluție să fac plata integrală și un proces verbal de predare primire. Este viabilă pentru a face că TVA să nu se modifice?
Mulțumesc.
Răspuns la discuția Proces verbal redactat greșit
Eu o sa încerc. Dacă ar fi greșit CNP ul, dar toate celelalte date (nume,prenume, serie și nr. C.I .) ar fi fost scrise corect, se putea anula? Dacă da, atunci care-i diferența? Dacă prin acest PV mi se impune plata unei amenzi pentru o contravenție care "nu exista" conform actului normativ invocat, atunci ptr. ce mai trebuie completate rubricile toate?!
Răspuns la discuția Proces verbal redactat greșit
Și art. 100 / 2 din aceeași OUG , cel care ar sancționa fapta, vorbește despre altceva. ...
Care credeți că ar fi șansele de câștig în cazul contestării în instanță a unui PV redactat greșit și anume: am fost surprins de aparat radar că am condus cu 75 km pe oră în localitate (limita 50) și în PV scrie ca fapta este prevăzută de art. 121 / 1 din 195 / 2002 și sancționată de art. 100 / 2 din 195 / 2002.
Articolele respective spun altceva! Cred ca în primul caz art. E bun dar nu din OUG 195.