avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate Robby_

Activitate Robby_

Răspuns la discuția Termeni legali de garantie
Daca produsul se inlocuieste, el vine cu o noua garantie de doi ani ( noua lege, am aflat astazi)

Adrian Dimitriu a scris:

telefonul a fost inlocuit, nu ati cumparat un produs nou, cu factura. prin urmare, termenul de garantie este in continuare al bunului pe care l-ati achizitionat initial. durata poate fi justificata cu tentativa de reparatie, apoi inlocuire. de fapt, ce doriti?

Răspuns la discuția Termeni legali de garantie


Adrian Dimitriu a scris:

telefonul a fost inlocuit, nu ati cumparat un produs nou, cu factura. prin urmare, termenul de garantie este in continuare al bunului pe care l-ati achizitionat initial. durata poate fi justificata cu tentativa de reparatie, apoi inlocuire. de fapt, ce doriti?


Chiar daca l-au inlocuit, au depasit termenul legal de 15 zile. As vrea sa stiu daca am dreptul sa solicit banii inapoi ! Telefonul este inca in magazin(nu l-am ridicat)
Buna ziua !
Am lasat la Flanco un telefon pentru a fi trimis in service pentru o problem de garantie. Telefonul a fost trimis inapoi(a fost inlocuit in service autorizat) la Flanco, dar ei nu m-au anuntat decat dupa 16 zile. As dori sa stiu daca eu pot cere banii inapoi, sau trebuie sa iau telefonul inlocuit ! In caz ca il iau ce cel inlocuit, trebuie sa imi dea o noua garantie de doi ani?
Va multumesc anticipat !
Se aplica aceeasi lege de 15 zile calendaristice de la informarea dezvoltatorului cu privire la exfolierea decorativei de pe fatada blocului ? Daca da, cui ma sfatuiti sa ma adresez pentru a ii forta sa vina sa faca reparatia. Multumesc !