avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate sovarreugen

Activitate sovarreugen

Aceea este valoarea stabilita de notar, pe baza unei grile a lor. Eu am inteles ca partajul se face pe baza acelei cote, in cazul nostru apartamentul a fost evaluat la aproximativ 46.000 de euro, deci succesiunea se face pe 23.000 ai tatalui... Sulta nu se calculeaza pe baza evaluarii facute de notar, aceea de 105.000 lei si fratele ar primi 3/16 din 105.000 lei ?

Pe piata apartamentul se ridica la cam 60.000.

Inca o intrebare: daca toti ceilalti implicati, mama + 3 din 4 frati, sunt de acord cu o suma, dar cel de-al 4-lea frate nu e de acord, cum se rezolva situatia? Se supune majoritatii si primeste cat ii revine conform sumei agreate de toti ceilalti?
Va multumesc frumos!

Deci practic, legal, prin hotararea instantei, acest frate va fi obligat sa accepte sulta, suma de bani ce ii revine legal, nu-i asa?

Adica nu poate sa spuna ca ramane cu cota care ii revine, indiferent ce doresc toti ceilalti, nu-i asa? Mama era pe contractul apartamentului, alaturi de tata, deci ea din start a avut jumatate din apartament, plus 4/16 din restul de la tata
Dar acest frate poate fi obligat sa accepte sulta aferenta sau poate pur si simplu, chiar si daca se ajunge la proces, sa doreasca sa pastreze acea cota?
Va multumesc frumos. Imi puteti spune insa, ce poate face mama in cazul fratelui care spune ca nu va semna partajul la notar decat daca ii dam o suma cu mult mai mare decat cea stabilita de notar?

In cazul unui proces in instanta, cum se procedeaza? Ce decide instanta? Poate fi acesta obligat sa accepte sulta legala, stabilita de notar?

Mama si 3 din cei 4 frati sunt de acord ca mama sa devina proprietar deplin, despagubind toti 4 copiii prin sulta aferenta fiecaruia dintre noi. Doar 1 doreste o suma mai mare decat i se cuvine...

Multumesc frumos
Buna ziua,

Suntem 4 frati. Tata a decedat in urma cu 16 ani iar mama inca traieste. Am facut anul acesta succesiunea. Mama a avut din start jumatate din apartament si 4/16 din partea tatalui iar noi ceilalti 4 avem 3/16 din apartamentul in cauza.

Unul dintre frati solicita ca si sulta (neoficial, in cadrul discutiilor avute) o suma foarte mare, mult mai mare decat ceea ce a stabilit notarul. Valoarea stabilita pentru jumatatea tatalui este de 105.000 lei.

Noi am inteles calculul ca fiind astfel:

Suma totala 105.000
Partea mamei din jumatatea tatalui 4/16 din 105.000: => 105.000 x 4 si totul impartit la 16, rezultand 26250 lei.

Suma aferenta fiecarui frate din cei 105.000 initiali
3/16 din 105.000 lei => 105.000 x 3 si totul impartit la 16, rezultand 19687 lei de fiecare frate.

Este corect acest calcul?

Acest frate a spus ca daca nu primeste o suma anume, nu semneaza partajul la notar. Ideea de la inceput era ca mama sa ne despagubeasca prin sulta pe toti 4 iar acest frate spune ca nu va semna. Ce poate face mama?

Daca da in judecata pe fiul acesta, il poate obliga instanta sa accepte sulta stabilita la notar ?

Multumesc