Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... 4 Frati si mama in viata, succesiune incheiata, un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

4 Frati si mama in viata, succesiune incheiata, un frate refuza partajul la notar

Buna ziua,

Suntem 4 frati. Tata a decedat in urma cu 16 ani iar mama inca traieste. Am facut anul acesta succesiunea. Mama a avut din start jumatate din apartament si 4/16 din partea tatalui iar noi ceilalti 4 avem 3/16 din apartamentul in cauza.

Unul dintre frati solicita ca si sulta (neoficial, in cadrul discutiilor avute) o suma foarte mare, mult mai mare decat ceea ce a stabilit notarul. Valoarea stabilita pentru jumatatea tatalui este de 105.000 lei.

Noi am inteles calculul ca fiind astfel:

Suma totala 105.000
Partea mamei din jumatatea tatalui 4/16 din 105.000: => 105.000 x 4 si totul impartit la 16, rezultand 26250 lei.

Suma aferenta fiecarui frate din cei 105.000 initiali
3/16 din 105.000 lei => 105.000 x 3 si totul impartit la 16, rezultand 19687 lei de fiecare frate.

Este corect acest calcul?

Acest frate a spus ca daca nu primeste o suma anume, nu semneaza partajul la notar. Ideea de la inceput era ca mama sa ne despagubeasca prin sulta pe toti 4 iar acest frate spune ca nu va semna. Ce poate face mama?

Daca da in judecata pe fiul acesta, il poate obliga instanta sa accepte sulta stabilita la notar ?

Multumesc
sovarreugen, utilizator
Buna ziua,
Mama, in final, ramane cu 5/8 din TOT apartamentul su cu 1/4 din partea tatalui adica 105000:4=26250 lei
Fratii vor avea in total 3/4 din partea tatalui adica 105000-26250=78750 lei
Fiecare are cate 1/4 adica 78750:4 =19687,5 lei.
Va multumesc frumos. Imi puteti spune insa, ce poate face mama in cazul fratelui care spune ca nu va semna partajul la notar decat daca ii dam o suma cu mult mai mare decat cea stabilita de notar?

In cazul unui proces in instanta, cum se procedeaza? Ce decide instanta? Poate fi acesta obligat sa accepte sulta legala, stabilita de notar?

Mama si 3 din cei 4 frati sunt de acord ca mama sa devina proprietar deplin, despagubind toti 4 copiii prin sulta aferenta fiecaruia dintre noi. Doar 1 doreste o suma mai mare decat i se cuvine...

Multumesc frumos
sovarreugen, utilizator
Buna ziua,
Va putea sa-l cheme in judecata si sa se stabileasca de instanta masa succesorala, succesori, cote si sultele.
Dar acest frate poate fi obligat sa accepte sulta aferenta sau poate pur si simplu, chiar si daca se ajunge la proces, sa doreasca sa pastreze acea cota?
Poate cere jn instanta partajul succesoral. Intrucat ceilalți frați sunteți de acord ca dansa sa devina unic proprietar și sa fiți despăgubiți, și fratele în cauza va fi despăgubit la fel ca ceilalți.