avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate dumi12

Activitate dumi12

Eu nu am primit inca nimic. Am fost la casa de pensii si au zis ca urmeaza sa primim cei care mai lucram si am dat la recalculare din an in an. Au spus ca nu le merge programul sa avem rabdare? Oare se mai da?. Sau se opresc ca in 2001?
Da au aparut primele decizii de pensii pe grupa 1.
Da au aparut primele decizii de pensii pe grupa 1. pensionat in 2004
Răspuns la discuția Formular finante
Multumesc. Lucrez cu contract de munca 8 ore la privat.
Buna ziua,
Am o intrebare referitoare la depunere formular la finante. Sunt pensionar la limita de varsta si lucrez in domeniu privat am inteles dupa noua lege ca trebuie depus formular la finante este sau nu adevarat?
Multumesc!
Se vorbeste despre un amendament pe care vrea sa-l introduca dl. deputat Ilie Toma privind recalcularea grupelor 1 si 2 punctajul sa se imparta la 20 de ani nu la 30 sa vedem ce praf in ochi va iesi.. Ilie Toma reprezinta jud. Hunedoara unde sunt aprox. 11000 de dosare in situatie de recalculare, el a fost si directorul Casei de Pensii Judetene.
Discuție Recalculare?
Pentru persoanele care au lucrat in conditii speciale, minerit subteran eu stiu conditia de baza este si acum sa ai 20 de ani lucrati efectivi in aceste conditii.
Acum vine sa-ti dea 0,50 puncte pentru anul lucrat si imparte la 30?
Va rog sa-mi spuneti in ce tara traim? in Bangustan cred. Pai cand sa facut calculul pensiei sa facut la 20 de ani in cazul meu in 2006. Chiar cei ce fac legile le fac sa nu se inteleaga nimic, doar pentru capital electoral.
Carp Mircea a scris:

In aceste conditii cei care vor primi majorari in urma acestei recalculari, sunt:
-Cei care se incdreaza la art.58 si 59
--Cel mult 10 - 15 % din cei care si-au deschis drepturile pe legea 226/2006
Cei care se incadreaza la art. 56 si 57 au fost nominalizati in zadar, pentru ca nu vor primi nimic in plus.
Din contra.
In decizie punctajul mediu anual, respectiv cuantumul pensiei va fi mai mic.

Sunt si raman multe semne de intrebare legate de aceasta recalculare.



Am inteles,pensiile celor iesiti inainte de 2011 vor scadea. Ce cale de atac in justitie poate fi facuta si daca exista vreo sansa? Din ce am inteles sau facut simularile si se imparte la 30 de ani, de unde normal pensiile vor scadea dupa calcule, dar ele vor ramane cele in plata.
Daca se imparte la 30 de ani cine ar beneficia de marire? Daca se imparte la 20 de ani atunci ar fi ceva in cazul meu vreo 0,40 puncte...
Ma intereseaza care este modul de calcul,respectiv 0,50 la grupa 1 si 0,25 la grupa 2?
Ex. Eu am 23 de ani in grupa 1 stagiu complet de cotizare la data iesirii la pensie am avut total puncte realizate 33,58208 si am iesit cu un punctaj mediu anual de 1,67910 dupa care mi sa dat pensia de 543lei in anul 2006 martie, Specific din decizie 23 de ani 7 luni si1 zi conditii speciale subteran
Anterior anului 04.2001 am avut 19ani o luni si 24 zile .conditii speciale