avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate mariusalecu

Activitate mariusalecu

Am si eu o intrebare, varul meu a vandut o masina in valoare de 4000 euro, dar nu a facut contract vanzare, doar i s-au transferat banii intr-un card bancar(in care a scris de la Alex pentru Adrian). I-a dat masina si actele iar cumparatorul(Alex) s-a cam sucit dupa o 2 saptamani si vrea sa faca schimbul inapoi, vanzatorul adica varul meu(ADrian) nu mai doreste acest lucru, ce poate face in acest caz? E obligat sa-i dea banii inapoi, sau poate sta linistit ca nu are cum sa-i ceara? (ma refer pe cale legala evident) Daca s-ar putea sa-mi raspunda cineva avizat in domeniu as fii bucuros. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția auto cadou
Av-SfabuAndra a scris:

Buna ziua,

Despre ce suma este vorba? Pentru a fi considerat dar manual, nu trebuie sa depaseasca 25.000 lei. Daca depaseste, este donatie, iar acest act necesita forma autentica pentru a fi valabil.

Ar avea martori sa probeze remiterea sumei sau ar putea, eventual, sa invoce alt temei juridic (ex: imprumutul)?
Sunt foarte multe posibilitati.


Am uitat sa mentionez ca este ruda persoana care a facut cadoul, suma este pana in 25000lei, deci in cazul acesta este vorba de dar manual, banii au fost primiti pur si simplu fizic, s-a achizitionat autoturismul si nu au fost martori nu a fost nimic semnat, a fost un accord verbal, iar masina este pe numele meu,cu acte cu tot in regula, am vandut-o tot legal cu acte, mai imi poate ataca in instanta aceasta suma de bani? daca da, cum ar fii trebuit procedat ca sa NU, pt ca repet cazul este asa cum l-am mentionat(adica CADOU, nu imprumut nu prestare servicii etc), nu aveam de ce sa mint pe un forum. multumesc.
Răspuns la discuția auto cadou
Ce ar trebuii sa aiba cel care a primit cadoul pentru a fi in regula in fata legii? Daca transferul de bani s-a facut in mana, sa aiba o foaie din partea celui care ia dat? sau daca a fost transfer bancar sa specifice "banii au fost drept cadou de la X" ? multumesc
Discuție auto cadou
buna ziua, am si eu o intrebare, daca primesti niste bani cadou si-ti cumperi un autoturism, care e pe numele tau, iar dupa 2 ani a fost vandut (autoturismul) de catre proprietar cu acte in regula,iar cel care ti-a facut cadoul se trezeste ca-i vrea inapoi, din punct de vedere legal poate sa-i mai obtina? multumesc.