avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate IoanaEnache

Activitate IoanaEnache

Am primit prin posta notificarea scrisa de la angajator inregistrata la biroul executorului judecatoresc care spune ca inceteaza in temeiul art 31 alin 3.
As vrea sa contest notificarea, dar 1. Nu stiu unde, la ce autoritate 2. Nu stiu in ce forma, model 3. Nu stiu daca voi avea castig de cauza.
Eu eram in concediu medical la momentul inregistrarii notificarii si primrii ei.
Asta e motivul pe care as dori sa il invoc.

Va multumesc din nou pentru ajutor!
Sunt foarte disperata, pentru ca e singura mea sursa de venit...
Multumesc mult de tot de raspunsuri. Mi-este clar acum!
Va multumesc din suflet pentru ajutor!
Trag urmatoarele concluzii, va rog corectati-ma:
1. angajatorul nu poate incheia contractul in perioada de proba daca angajatul este in concediu medical
2, angajatorul trebuie sa trimita o notificare scrisa, si nu doar informare orala catre angajat.
3. angajatorul are obligatia sa elibereze adeverinta de salariat si dovada de asigurat pe perioada concediului medical catre angajat
4. angajatorul are dreptul sa incheie contractul in perioada de proba prin notificare scrisa, la terminarea concediului medical.

Va multumesc mult de tot pentru raspuns!!
Buna ziua,

Firma la care lucrez doreste sa ma concedieze, desi eu am probleme de sanatate, si sunt acasa in concediu medical. De asemenea am bilet de internare pentru spital. Pot sa ma concedieze in timp ce eu sunt internata in spital? Trebuie sa ma asigur ca pentru zilele de internare, pot obtine concediu medical?. Pot sa ma dea in judecata si ai aiba castig de cauza?

Multumesc mult de tot pentru raspuns prompt,
Ioana