avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate zeratulman

Activitate zeratulman

Răspuns la discuția renovare - ore de liniste

In schimb duminica nu se lucreaza dupa preceptele biblice: aici nu mai e vorba de adunarea generala!


:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

sunt religii unde sambata e zi de odihna, pe logica asta in weekend nu se poate renova.
Multumesc, pasajul care m-a lamurit se afla mai jos in articolul citat:
"denumite în continuare venituri supuse
impozitului".
Multumesc, nu este vorba despre chirie ci turism ocazional.

Alineatul care spune ca se iau in considerare toate veniturile impozabile de ce nu se aplica?
Nu inteleg de unde implicatia ca exclusiv veniturile definite in articolul citat se iau in calcul. Din cate inteleg, in acel articol se defineste ce inseamna venit din salariu, etc., dar nu specifica ca exclusiv acelea se iau in calcul. Mai mult, mai jos spune ca se iau in calcul toate veniturile impozitabile.
Buna ziua,

In anul fiscal 2019 am realizat venituri din cedarea bunurilor in scop turistic (o casuta de 5 camere) pe persoana fizica. In 2020 am depus declaratia unica, am platit impozit si CASS.
La depunerea dosarului pentru indemnizatie, mi-a fost refuzata adeverinta de venit pe motiv ca aceste venituri nu se iau in calcul.

OUG 111/2010, art 3, alin 4 spune:
(4) În cazul în care o persoană realizează concomitent din mai multe surse venituri supuse impozitului, se vor lua în calcul toate veniturile lunare încasate de aceasta.

Am citit si alin. 1, dar acesta defineste ce inseamna "veniturile din salarii și asimilate salariilor, din activități independente, din drepturi de proprietate intelectuală și din activități agricole, silvicultură și piscicultură prevăzute la art. 2 alin. (1)".

Va rog sa-mi spuneti daca se ia in calcul si acest venit, si daca nu, de ce?

De asemenea, pot contiua sa obtin acest venit fara sa pierd indemnizatia? (Ma gandesc ca daca intr-adevar nu se ia in calcul la indemnizatie, nu ar trebui nici sa duca la suspendarea ei)

Va multumesc
Buna ziua,

Tribunalul a aprobat anularea autorizatiei de constructie (la sesizarea unor vecini) al unui bloc recent construit. Multi dintre noii locatari sunt mutati in bloc si intabulati.
Care este riscul real de demolare? (sunt oameni care ar ramane cu datorii la banci dar fara locuinta)
In afara de recurs (sau presupunand ca la recurs se mentie decizia tribunalului), ce alte optiuni sunt pentru pagubiti?

// initial postasem in sectiunea gresit a forumului, scuze pentru dublu post.
Buna ziua,

Tribunalul a aprobat anularea autorizatiei de constructie (la sesizarea unor vecini) al unui bloc recent construit. Multi dintre noii locatari sunt mutati in bloc si intabulati.
Care este riscul real de demolare? (sunt oameni care ar ramane cu datorii la banci dar fara locuinta)
In afara de recurs (sau presupunand ca la recurs se mentie decizia tribunalului), ce alte optiuni sunt pentru pagubiti?