avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate alisa2009

Activitate alisa2009

Da am cerut ca domiciliul copilului sa fie la adresa actuala din Anglia ,dar pana la definitivarea divortului și custodia copilului as putea recurge la ordonanta presedintiala stabilire provizorie domiciliu minor in alta tara pana la finalizarea divortului??
Bună ziua...am fost casatorita timp de 10 ani ,unde a rezultat 1 copil...timp de 2 ani de zile am fost despărțită în fapt. În momentul de față am depus actele pentru divorț la judecătorie și aștept prima înfățișare. În perioada asta de 2 ani,tatăl nu si-a arătat interesul fata de copil cu absolut nimic. Eu intre timp am plecat în Anglia pentru a munci ...copilul este în grija mamei mele...trimit lunar bani pentru întreținerea celor 2,cel mic și mama (mama nu are un serviciu pentru ca are grija de cel mic).As vrea sa-i aduc lângă mine ținând cont ca am un loc de munca și domiciliu stabil.Cum as putea folosi ordonanta presedintiala pentru suplinirea consimțământul tatălui pentru domiciliul copilului pana la finalizarea divortului?Tatăl nu vrea să-și dea acordul nici măcar pentru vacante și nici nu se implica în creșterea și educarea lui.Pana la finalizarea divortului și custodia copilului este un timp foarte lung.