avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate AnamariaPMT

Activitate AnamariaPMT

Am primit contract de prestari servicii, Proces-verbal de receptie, factura si chitanta.

In contract e mentionat la obligatiile executantului : "Beneficiarul poate solicita remediere gratuita daca deficientele reprezinta vicii ale executantului si nu sunt cauzate din culpa beneficiarului, cauze naturale sau exploatarea incorecta a suprafetei timp de 10 ani de la data incheierii contractului....Aparitia fisurilor pe suprafata, tevile fisurate de ape fluviale, aparitia condensului la aerisiri pe timpul iernii cat si deteriorarea tencuielilor nu fac obiectul garantiei."

In procesul verbal, scrie la concluzii, dupa ce se explica faptul ca stratul arata fara umflaturi : "Societatea nu va face remedieri pe cheltuiala proprie daca apar infiltratii de la apartamente invecinate, neizolate." (receptia a fost facuta de dna presedinte).

Lucrarea a fost executata pe cheltuiala proprie in speranta (desi ceilalti locatari de la 4, cel putin, nu manifesta niciun interes pentru subiect) ca vom reusi sa rezolvam aceasta problema urgenta si importanta.

Am implicat si asociatia ca banii sa poata fi recuperati, macar partial.
Nu am mai asteptat strangerea de fonduri deoarece nimanui nu-i pasa iar noua ni se distrug peretii in casa.

Infiltrandu-se inca intr-un loc, inteleg ca trebuie reparate si celelalte tronsoane, despre cel alaturat executantul mentionand ca este foarte deteriorat.

In situatia in care ma aflu, eu sunt cea care a facut ce nu trebuia?
Ma intereseaza sa strang totusi banii necesari reparatiei celorlalte tronsoane astfel incat nici noi sa nu mai avem probleme.
Reparatia am realizat-o prin intermediul unei firme, avand actele facute prin asociatie, cu specificatia ca noi, locatarii apt X, am acoperit integral costul. Acest lucru pt ca dna presedinte sa poata arata celorlalti ce s-a facut si sa incerce sa recupereze din bani.

Avem garantie 10 ani pt materialul folosit, pt portiunea noastra, cu mentiuni ca nu se mai acorda daca infiltratiile provin din alte cauze (de ex : faptul ca ceilalti nu au reparat ). Am recurs la a face doar noi
reparatia deoarece tavanul s-a deteriorat mult si la fiecare ploaie totul devine dezastru iar vecinii nu sunt de gasit (literalmente nu raspund la usa sau nu sunt acasa).

A fi asteptat ca ceilalti sa dea banii si apoi sa facem si noi ceva ar insemna sa ne punem in pericol si casa, si sanatatea.
Acum 80% nu mai sunt probleme, dar intr-un loc, unde s-a stricat foarte mult, se strica in continuare.

Acum pur si simplu nu stiu ce solutie exista ca banii sa fie stransi pentru a se repara si restul tronsoanelor.
Sunt toti locatarii obligati prin lege sa raspunda prompt unei astfel de nevoi? Pt ca firmele care se ocupa de acest lucru vor banii imediat iar a astepta bunavointa vecinilor...asta inseamna sa vedem cum se distruge progresiv tavanul nostru.
Puteti sa-mi spuneti, va rog, unde anume gasesc cadrul legal pentru aceasta obligativitate? Oamenii, ca si mine, vor vrea sa stie de ce este obligatoriu si ce anume ii obliga, pentru ca altfel nu da nimeni niciun leu.
Multumesc.
Buna seara!
Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc de 4 etaje si de curand am achitat lucrarea pentru reparatia hidroizolatiei aferente apartamentului nostru (numarul de metri patrati stabiliti prin deviz este dublu fata de suprafata apartamentului deoarece vecinii nu il au reparat, dimpotriva, foarte deteriorat).
Ceilalti vecini de la acelasi etaj nu s-au implicat deoarece nu sunt de gasit sau au deja datorii mari la intretinere si niciun interes pentru subiect.
Desi am reparat suprafata de deasupra noastra, intr-un loc, apa inca ajunge si provoaca aceleasi pagube.
Nu stiu cadrul legal si va rog sa ma ajutati in acest sens. Am inteles ca prin lege nu pot fi obligati sa contribuie la cheltuieli, iar din alte parti, ca pur si simplu, toti cotizeaza.
Ma aflu intr-o situatie imposibila in care daca vreau sa traiesc decent, nu am cum, deoarece nu imi permit sa platesc reparatia pentru toate tronsoanele.
Puteti sa-mi spuneti daca prin asociatie, pot face ceva astfel incat sa strang de la toti banii pentru reparatia intregului acoperis?
Multumesc.