avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate adriancio

Activitate adriancio

Buna ziua,
Ma confrunt cu aceeasi problema si anume pot sau nu pot beneficia de prima de relocare, cunoscuta ca si prima chirie.
Un domn de la AJOFM mi-a spus clar faptul ca nu pot beneficia de aceasta prima intrucat localitatea de domiciliu, cat si cea in care vreau sa ma relochez nu se afla in planul de mobilitate.
Am citit legea 76/2002 modificata si am observat ca:
- cf art.74 si 75 se fac referiri la prima de incadrare si prima de instalare, numite si prime de mobilitate;
- cf art.75^1, alin.3) se precizeaza faptul ca beneficiaza de prime de mobilitate doar persoanele care au domiciliul sau isi stabiliesc noul domiciliu intr-o localitate aflata in Planul national de mobilitate. - modificari aduse legii 76/2002 prin OUG60/2016;
- cf art. 76^2 - modificari aduse legii 76/2002 prin OUG6/2017- se face referire la prima de relocare cu toate conditiile ce trebuie indeplinite pt a putea beneficia de aceasta prima, insa nu am gasit niciun articol care sa conditioneze aceasta prima de relocare de planul national de mobilitate.

Va rog sa va exprimati si dvs o parere profesionista la interpretarea legii asa cum este redactata in acest moment. Se poate considera ca prima de relocare se incadreaza in art. 75^1, alin 3) cu toate ca nu se precizeaza acest lucru?

Multumesc!
[ link extern ]