avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate cacacj

Activitate cacacj

Răspuns la discuția Intabulare...posibilitati
Am aflat ca nu exista nici un act de proprietate, in afara de un act de vanzare cumparare care a disparut (bunica s-ar putea sa il fi aruncat). Am fost la primarie, cei de acolo nu ne pot ajuta cu mai nimic: ne-a pus in brate harta cu numerele Topo(nu semana deloc cu ce exista in ziua de azi pe teren),iar in cartea funciara nu stim ce nume sa cautam ca sa vedem a pe ce nume a fost intabulata ultima data casa (inainte de 1945). Terenul a fost subparcelat, tot fara acte, si parcelele si-au schimbat intre timp proprietarii. Ma gandeam la procedura de uzucapiune, daca mai exista aceasta procedura. Bunicul plateste impozite acolo de de cand se stie in casa respectiva, nu a fost deranjat de peste 30 ani (se pare ca asta e minimul). Dar am vazut formularul pentru actiunea de uzucapiune: nu inteleg, care este paratul? Pe cine sa chem in instanta? Si o alta problema: daca cumva dobandeste bunicul dreptul pe intreaga parcela: cum sa fac sa nu ma trezesc cu proprietarii sub-parcelelor peste cativa ani pe cap? Cum fac sa intabulez doar casa si curtea bunicilor? Ma gandeam sa apelez la un avocat...dar sincera sa fiu, ma gandesc cu groaza la partea financiara, care ma tem sa nu coste mai mult decat valoarea intregului teren si a casei (e la sat).
Puteti sa ma ajutati cu sfaturi?
Mersi.
Buna ziua.
Problema mea este urmatoarea:
Bunicul meu doreste sa intabuleze casa si curtea unde locuieste de peste 50 de ani. Proprietatea era a familiei sotiei sale (decedata). Sotia lui avea mai multi frati care au primit fiecare din ei in momentul casatoriei (dar de nunta, probabil) cate un teren din partea parintilor. Bunica mea a primit casa si curtea natala, despre care va scriu. In perioada comunista nu s-au gandit sa intabuleze casa, iar acum, cand mai e doar bunicul in viata, o buna parte din fratii bunicii nu mai sunt...sincera sa fiu nici nu ii cunosc pe toti. Bunicul doreste sa intabuleze pe numele lui aceasta casa pentru a se putea realiza mai departe succesiunea, dupa decesul sau.
Intrebarea mea este: cum putem face aceasta intabulare fara a mai apela la fratii bunicii care in buna parte nu mai sunt? Nu exista posibilitatea de a aduce martori care sa ateste fapul ca intr-adevar bunicul meu locuieste in acea casa si nu a fost deranjat timp de 50 de ani? Care este procedura?
Va multumesc.