avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 263 soluții astăzi
Forum Activitate Chiciuuui

Activitate Chiciuuui

Va dau dreptate cu incurajatul coruptiei, nici eu nu sunt de acord si nu as fi ajuns in aceasta situatia daca in anul 2017 lucrurile ar sta la nivelul la care ar trebui.se lucreaza incet.prea incet.am vorbit la ambasada si mi s-a spus "va prezentati la data cand sunteti programat"...am incercat sa explic ca e o "urgenta" si daca mergem mai tarziu nu maj avem timp sa rezolvaam anumite probleme....dar cum urgenta e legata de timpul disponibil nu este considerata o urgenta pentru altii....si mi s-a mai spus..."documentele sunt facut e deja dar trebuie sa veniti in data cand aveti programare"....mi se pare assurdo faptul ca au schimbat toata modalitatea de operare din interiorul consulatel or pentru o mai buna fluiditàte si cu toate astea trebuie sa te programezi cu mult timp inainte.nimeni nu se gandeste ca sunt si alti factori care influenteaza "plimbarile" pana la consulat....dar asta e deja un alt subiect.
Multumesc. Cam asa mi-a spus toata lumea .cu banconota se rezolva si pe slovenia si pe ungaria.mai grav era daca nu aveau documente deloc copii.ei au tot inclusiv certificat nastere romanesc ,italian, actul de rezidenta definitiva din Italia. ...totul tradus si legalizat...
Pe scurt -italia-romania cu tranzit prin slovenia si ungaria cu doi minori cu pasapoartele expirate....am incercat sa facem titluri de calatorie dar ne-au dat programare mult prea tarziu chiar daca am cerut sa se faca cu aproape doua luni inainte. ...care sunt riscurile? Putem intra pe teritoriu romanesc?