avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian39

Activitate Adrian39

Anul trecut prin luna Mai am scris pe acest site problema mea,incercarea de a recupera niste sume de bani de la fosta mea concubina.Mentionez nu aveam nici un fel de act care sa dovedeasca ca traiam impreuna,poate niste poze si atit.Am expus pe larg problema mea pe acest site...si imediat in privat mau interpelat citiva avocati...printre care unul din ei avea cica si o agentie de recuperat creante....zic ,mama,am pus-o il iau pasta ,ca cu recuperatorii nu e de gluma.Bineinteles ca mi-a dat cistig de cauza ,ca voi putea recupera toti bani fara probleme...in fine,bla,bla...lins in ureche mai pe drept.A durat ceva pina am facut rost de istoricul tuturor banilor trimesi prin moneygram in decursul anului 2016 catre fosta concubina.Dupa ce am primit istoricul avocatul mi-a cerut 1000 de roni reprezentind onorariul lui,iar restul de 250 reprezentind taxa de timbru si o taxa la evidenta populatiei,pt ca persoana nu mai statea la adresa unde stiam eu.Inainte sa trimet banii ,mi-a spus ca nu se apuca de treaba pina nu i-mi trimete un contract sa il semnez si o factura fiscala pt suma respectiva...zis si facut,numai ca am impresia ca sunt false(facute la calculator),in fine pt inceput mi-a inchis gura.Apoi au inceput minciunile timp de luni de zile ....ba ca a fost la o conventie a avocatilor la Berlin(dar aia a fost prin Martie 2017).ba nu mai raspundea la telefon...ba a dat-o ca e vacanta avocatilor...iar ultima oara ,in August 2017 cind am vb cu el telefonic mia spus ca a plecat de la firma companyadvising,ca nu stiu ce neintelegeri a avut el cu acea companie.Dar ,de mama risului daca intra cineva pe siteul companiei acel numar de mobil e tot al avocatului Stafan Darabana si acum.Deci rezulta ca aceea companie de recuperari este a lui...oricum siteul ca prezentare foarte slabut...dar pt un fraier ca mine necunoscator e bun pt dat tepe.Poate compania e buna si avocatul,dar parca mai merge cite o teapa la fraieri,sa-si mai faca de un coctail la Mamaia...gen.In ultima convorbire telefonica avuta ,August trecut,mi-a spus ca nu mai lucreaza la aceea firma si cazul meu la preluat asistenta lui ...chiar mia dat o adresa de mail a asistentei lui, dar falsa si aia.In fine...am lasat totul balta pina zilele trecute ,cind am trimes un nou mail ,pe an nou celor de la companyadvising,sa vad in ce stadiu se mai afla dosarul meu...iar raspunsul a fost ca se muta in sediu nou si ca nu au apucat sa ia toate dosarele sa le transfere la noul sediu ca sa i-mi poata da un raspuns exact.Asadar m-am vazut nevoit sa le mai trimet un mail acum citeva zile,in care le-am cerut un raspuns sigur cu ce se intimpla sau sa intimplat cu cazul meu,ori daca nu ,ma gindesc serios sa caut un alt avocat si sa il dau in judecata pe cel care mia luat banii sau compania bineinteles in baza contractului si facturii dintre mine si el sau firma respectiva(mentionez ca inca le mai am).Sau probabil sa merg si la politie intii sa declar eventuala escrocherie.Banii de la fosta e tirziu sa i-i mai recuperez ca a trecut un an,dar macar de la avocat ,care cred ca nu a facut nimic si ma tot dus cu minciuna pina acum.Deci ce parere aveti si ce sfat i-mi dati cei care sunteti in masura ? Ce se poate face? Parca nu as lasa lucrurile chiar asa ,la voia intimplarii...tepuit de doua ori,si de fosta si de avocat...daca o fi avocat...cine stie.Multumesc si sper la un raspuns din partea dumneavoastra.
Scuze pt scrierea precedenta.Era vb ca avocatul e la o conventie la Berlin,am verificat si aceea conventie a fost pe 30-31 martie 2017.Asistenta mia spus ca probabil de aceea nu raspunde.
Multumesc pt ajutor...dar am acum o mare dilema.Am inceput actiunea ,dar cred ca asa zisul avocat nu mairaspunde nici la mailuri si nici la telefoane. Mentionez ca mi sa trimes un contract sa il semnez dar nu stiu cit de veridic este si o factura fiscala care niciaceea nu stiu cit e de adevarata.Am trimes 1000 de roni acum 2 saptamini si nu mai stiu nimic.Saptamina trecuta mi sa spus de catre o asistenta ca sa primit ceva de la evidenta populatiei si imi trimete prlmail a doua zi,dar nimic.Apoi mia spus ca avocatul X e la un congres la Berpopoapopoateaceeaceea nu raspunde.Am verificat si aceea conventie a fosMartiMartie pe 30-31 martie 2017.nnu stiu ce sa mai cred poate fi teapa f bine bine pusa lappunct deoarece vreau sa spun la toata lumea sa nu mai pateasca ca mine si hotul sa fie prins.Va multumesc si astept raspuns.
Răspuns la discuția Imi pot platii cartea de munca ?
Va multumesc mult pt sfat .Problema este ca am.lucrat multi ani fara carte de munca sau am avut perioade fara servici...si tirziu mia venit ideea sa intreb daca imi pot platii din urma anii in care am lucrat fara acte legale sau am fost fara servici.
Buna seara. Numele meu este Adrian aici si in viata reala.Intrebarea mea este...i-mi pot platii cartea de munca(vechimea in cimpul muncii ).cu bani jos la autoritile competente? Muncesc foarte mult,sunt respectuos sunt genul de om sa il pui la RANA...dar am o problema fratilor.Exista posibilitatea sa i-mi platesc din trecut cartea de munca?Sper ...sa nu rideti de mine.

[Va rog sa va abtineti. Daca aveti exemple concrete astept sa mi le spuneti printr-un mesaj privat. Multumesc]
Buna ziua.Acei bani erau trimesi cadou sa zicem dar nestiind ca incepuse o relatie cu mine de mina.Spre exemplu iam trimes bani pt bilet de avion si nu a mai venit,dar nici nu stiam ca e cu altcineva si tot trimeteam bani fara sa banuiesc nimic.Anul acesta trebuia dupa promisiunile ei sa vina cu mine aici in Anglia.Acum ma intereseaza sa o fac sa plateasca chiar daca nu voi cistiga nimic iar banii se vor duce pe avocati sau agentii de recuperare.Vreau sa ii dau o lectie pt bataia de joc prin care am trecut,stresul plus ca ma lasat ca pe un ciine .Deocamdata incerc sa dobindesc istoricul platilor ca dovada in instanta.
Multumesc pt raspuns.Am contactat un avocat si mia spus ca am sanse de cistig dar trebuie sa fac dovada tranzactiilor facute catre aceea persoana respectiv fosta iubita sau cum sa ii mai spun.deja am facut acest lucru si astept istoricul tranzactiilor.Deasemenea am fost contactst si de o firma de recuperat creante si mia spus ca pot recupera sumele de bani numai ca onorariul este foarte mare dar as fi dispus sa dau msi mult sa nu cistig nimic numai sa dau o lectie acelei persoane care sia batut joc de mine si de sanatatea mea si ma lasat ca un ca pe un ciine.Initial am vrut sa imi fac dreptate singur...dar riscam sa imi pierd libertatea asadar mia venit ideea zilele trecute sa imi public problema aici.Va multumesc frumos tuturor care incercati sa ma ajutati .
Multumesc frumos pt raspuns.Cineva mia scris in privat ca se poate totusi dar sint curios de costurile reale ce le implica un eventual proces si durata de timp.
Doresc strict restituirea sumelor de bani strict din Iunie-Decembrie 2016,deoarece din aceea perioada am inceput sa cred ca are alta relatie...spre exemplu iam trimes bani pt biletul de avion sa vina in Anglia in vacanta si mamintit ca sia cumparat bilet bilet ceea ce nu a facut.Va dati seama ca am ramas blocat aici neputind sa ma duc si eu macar acasa sami vad familia pt ca eram la servici si nu ma puteam invoii de la patron .Relatia a continuat pina dupa anul nou cind mia recunoscut prin telefon ca are pe altu din toamna .Va scriu atit de tirziu pt ca acum doua zile mia venit ideea sa fac public cazul meu,deoatece aveam degind sami fac dreptate singur si cine stie ce nenorocire se putea intimpla.
Multumesc pt raspuns.In primul rind nu locuiam impreuna ne vedeam seara ,dupa care dimineata mergeam la serviciile noastre,nu aveam treburi gospodaresti impreuna ca sot si sotie sa intimplat de citeva ori in acesti ani,aveam o relatie complicata dar am ramas impreuna cu bune si cu rele pina in 2015 am plecat din tara in Anglia.De atunci si pina la finele anului trecut am tot trimes sume de bani cum am putut si cit am putut.Doresc recuperarea sumelor de bani doar din periada Iunie-Decembrie 2016,deoarece atunci am inceput sa am dovezi ca e in alta relatie sau la inceputul uneia.Spre exemplu iam trimes bani in Iunie 2016 sa vina in excursie in Anglia si nu a mai venit si nici nu a mai vrut sa stie de mine,neam impacat dupa acel episod urit si am continuat sa trimet bani pina in decembrie 2016.Abia in Ianuarie acest an mia recunoscut cu gura ei ca este din toamna in alta relatie iar dupa anul nou sa culcat cu noul iubit.Promisiuni de casatorie erau mai mult pe retele de socializare si verbal ,nu pe hirtii sau altceva.Dar pot face dovada cu poze ca am format un cuplu si am si martori.Asadar ce pot face in acest caz daca exista speranta pt mine,cu cine trebuie sa vorbesc si cam care sunt costurile unui eventual proces si durata lui.Mentionez momentan sunt in Anglia dar in August vin acasa pt o periada de timp.Va multumesc ,astept un raspuns.