avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate camycamelya

Activitate camycamelya

Răspuns la discuția Pensie alimentara copil major
Va multumesc mult pentru raspuns! Mii de multumiri.
Buna ziua! In urma divortului dintr-e mine si sotul meu, in urma hotararii de divort sa stabilit ca ambii mei copii sa ramana in grija tatalui. Am o fata si un baiat. Pensia alimentara este platita la zi de mine. Baiatul are acum 19 ani si termina liceul in Iunie 2017. Fiica mea este inca minora (17 ani si este la liceu in clasa a X-a). Am fost decazuta din drepturi de ai mai vedea. Ambii copii nu vor sa ia legatura cu mine si sunt stresata de fosta soacra, ca daca nu platesc pensie alimentara pentru copilul cel major, care spune ea ca va urma o facultate ma da in judecata. Intrebarea mea este:
- De unde stiu eu ca fiul meu in varsta de 19 ani care termina liceul acum in iunie 2017 urmeaza o facultate atata timp cat el nu vrea sa ia legatura cu mine? De ce i-mi cere pensie alimentara fosta soacra in continuare? De unde stiu ca nu minte??? De unde pot afla daca merge la facultate din Toamna? Trebuie sa-i mai platesc pensie alimentara? Intreb asta pentru ca ambii copii nu vor sa ma vada sau sa ia legatura cu mine si fosta soacra ma ameninta cu judecata. Divortul a fost din cauza fostului sot care ma parasit si a plecat cu alta femeie cu care acum are o fetita minora. Copiii mei nu sunt in grija lui. Sunt la fosta soacra nu a vrut sa-i ingrijasca el dupa finalizarea divortului. A castigat ambii copii din cauza relatiilor pe care le-a avut insa acesta e un lucru care nu intereseaza pe nimeni. Deci ce este de facut? Ce indrumare i-mi dati???