avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate rosioru_tudor

Activitate rosioru_tudor

Ares-3 a scris:

:D
Poate fi chiar si mai putin si nici nu se prea aplica - intre 40 si 80 de lei, mai exact.

Art. 19
(3) Cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligatia sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate, prezentand documentele prevazute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5).

Art. 43
Constituie contraventii si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
b) nerespectarea dispozitiilor art. 15 alin. (1), art. 18 alin. (1), art. 19 alin. (2) si (3), art. 39 si 40, cu amenda de la 40 lei la 80 lei;
[ link extern ]

rosioru_tudor a scris:
OK, si o intrebare de concluzie:
Ce ma fac daca nu am cum sa ajung nici pana la ambasada/consulat?

Sunteti sau nu in situatie, vreti sa veniti in tara si nu mai aveti cu ce sa va legitimati sau de ce intrebati? Spuneti concret ca sa stim exact ce sa va raspundem.





Va multumesc!
Un astfel de text cautam, dar nu ma gandisem ca pot sa il iau din Monitorul Oficial.

cyan a scris:

Atunci nu mai cautati pe net inutil. Legea prevede o sanctiune de vreo 50 lei pentru neinnoirea CI la timp dar puteti justifica ca erati la munca in strainatate.



Doar 50 de lei? Atat de putin?
Sunteti 100% sigur?

Multumesc.

Justitiarul711 a scris:

Mergeti la ambasada/consulat si imputerniciti o persoana aflata in tara care sa se prezinte la serv. de evidenta a persoanelor de la locul dvs. de domiciliu pentru a va depune cererea si a va ridica noul act de identitate. Ii trimiteti impreuna cu imputernicire si pozele stampilate de ambasada/consulat, buletinul, cartea de alegator(daca o mai aveti), certif. de nastere, dovada adresei de domiciliu(contractul pe casa din care sa rezulte ca sunteti proprietar),iar dupa caz certif. de casatorie, sentinta divort, certif deces, certif. nastere copilasi cu varsta pana in 14 ani. Daca locuiti in strainatate si nu mai aveti domiciliul in Romania, aveti acte de identitate straine, puteti solicita de la ambasada/consulat un pasaport de CRDS(dar asta implica sa predati buletinul si sa nu mai primiti altul).



OK, si o intrebare de concluzie:
Ce ma fac daca nu am cum sa ajung nici pana la ambasada/consulat?

Multumesc mult!
Doar 50 de lei? Atat de putin?
Sunteti 100% sigur?

Multumesc.
Adaug aici (este foarte important) ca am pasaport valabil totusi.
Buna ziua,

Sunt curios care este legislatia din care as putea afla ce se intampla in urmatorul caz de exceptie:

Imi va expira cartea de identitate (CI), dar nu am posibilitatea sa revin in tara la timp pentru a o innoi. Ce prevede legea in acest caz?


Multumesc anticipat!
Ma puteti salva de la indelungi cautari pe net ... stiti cum e ...