avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate mmconstantin

Activitate mmconstantin

Numai raspunsuri pe langa subiect. Ati citit intrebarea pusă?
cyan a scris:

Nu va trage nimeni la raspundere, a fost doar o intrebare nevinovata, am intrebat "v-ati ...", nu "de ce nu v-ati ....".

150 lei este pretul detectorului iar diferenta pana la 400 sunt manopera si alte piese necesare montarii (fitingaraie, pasta, calti, etc.).


Am montat cu o firma autorizata ANRE in apartamentul parintilor un detector de gaz care a costat cu tot cu montaj 150 lei. Deci, unde se duce diferenta imensa de pret pana la 400?
Sunteti cumva administrator de bloc de sariti asa in apararea acestei asociatii sau pur si simplu va place sa va contraziceti cu mine?

Cat despre detector, nu asta vreau sa dezbat aici (ca ati auzit dvs ca incepe sa piuie la miros de mancare sau mai stiu eu ce, ci cum imi impune mie asociatia suma aceasta pe care o voi regasi in plata intretinerii.
REPET: cum imi impune mie asociatia sa bag ce vrea ea la mine in apartament, pe proprietatea mea, Ce baza legala are asociatia de proprietari cand impune asta?

Va rog, ramaneti la subiect.
Din 2008 pana in 2017 sunt vreo 9 ani, v-ati indeplinit pana in prezent obligatia de a monta detectorul de gaze?

Inca o data: nu sunt aici sa fiu tras la raspundere, sunt organe abilitate care pot face asta. Sunt pe acest forum pentru niste lamuriri.


Nu uitati sa anuntati asociatia sa opreasca gazul pe scara inainte de montare, nu de alta dar sa nu faceti vreo boacana!;)


Normal, doar nu il montez singur. As apela la o firma autorizata ANRE.
Daca nu as face prin asociatie, pretul ar fi undeva la 150 lei, nu 400 lei cum ma forteaza asociatia sa platesc.
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fosta administratie consulta fiecare proprietar in parte. Venea cu un tabel, in care semnai daca esti sau nu de acord cu achizitia propusa de comitet. Bineinteles, se facea consultarea pentru sume mai mari (nu pentru 5-10 lei).

AG-urile membrilor nu prea se fac. Sau afisele in care se anunta AG apar a doua zi dupa ce a avut AG.

Am pus o intrebare pentru un raspuns pertinent nu pentru a fi luat la intrebari pe un ton arogant. Deci daca nu stiti sa-mi raspundeti, as prefera sa lasati pe cineva care stie s-o faca intr-un mod amabil.
Buna ziua!
Comitetul asociatiei de proprietarii ia decizii privind modernizare lift, schimbare motor, cumparare detector de gaz fara a consulta proprietarii
Sa spunem ca inteleg schimbarea motorului liftului, poate chiar trebuia.
Dar acum, au hotarat sa punem detectoare de gaz fara sa ne intrebe. Costa 400 lei/apartament. Cum ma obliga pe mine asociatia sa-mi pun detector de gaz cu firma agreata de ei? De ce nu m-au intrebat? Pot lua ei hotarari ce privesc de interiorul apartamentului meu? Poate eu doream sa pun alt model de detector de gaz, poate doream cu alta firma...
Si nu e prima decizie luata de ei (pe bani multi) fara a consulta proprietarii. Din punct de vedere legal, au voie sa faca asa ceva?