avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea cip

Activitate Andreea cip

Buna ziua,va rog frumos daca stiti sa-mi raspundeti..tatal meu a facut un fel de magazie din placaj ( osb) pe structura metalica din popi prinse in suruburi si demontabila fara temelie...a venit de la primarie un domn sa ne spuna ca nu avem autorizatie de construire si s-o desfintam..am citit pe net ca daca constructia e mobila nu trebuie autorizatie si zilele trecute a pus osb-urile pe șine sa fie mutabila..ba chiar am zis ca punem roti..noi am facut-o pentru a tine lemnele acolo..daca e deplasabila mai trebuie autorizatie? A fost tati mai devreme la primarie si arhitectul a fost foarte arogant spunandu-i ca poate sa-i puna si aripi ca nu-l intereseaza ..vrea s-o demontam..ce e de facut? Va rog sa ne ajutati sa nu o daramam..nu putem obtine autorizatie deoarece nu suntem propietari..e bunica..si suntem si in proces cu vecina ..ea ne tot face reclamatii..lucreaza la primarie si ne pune piedici la orice avem nevoie de la primarie..e o poveste foarte lunga..dar momentan ne intereseaza de aceasta cosmelie.va multumesc..o zi frumoasa..
Buna ziua..sa va reamintesc putin..terenul pe care vroiam sa il cumpar are toate utilitatile: curent electric,apa,canalizare si gaze..terenul in cauza este arabil nu am apucat sa vad actele daca e intravilan sau extravilan..noi am mers mai intai la primarie sa intrebam daca putem construi pe dimensiunile pe care le are parcela respectiva adica 7 m latime si 330 m lungime..are deschidere la ambele capete insa utilitatile sunt doar la un capat..cel asfaltat..pe o lungime de 2 km este o strada asfaltata cu toate utilitatile pe stanga era pasune pe dreapta arabil...si sunt construite pe lungimea asta de 2 km cca 25-30 de case..si pe stanga si pe dreapta..este o zona in dezvoltare..aproape de scoala..liceu dispensar primarie..etc..acum daca asa se cere sa fie deschiderea de 12 m ..n.am avut ce face..am renuntat si nu am mai cumparat terenul..dar erau cateva idei de construire si pe cei 7 m deschidere numai ca nu am primit aprobarea..si da ;; sunt corupti majoritatea din primaria aceasta..am vazut multe...si am inchis ochii..anul trecut am vrut sa fac plangere la DNA pt trafic de influenta si abuz in serviciu dar am fost sfatuita sa nu fac rau..am renuntat si am preferat sa-mi caut casa altundeva decat sa fac parte de aceasta primarie..am gasit tot in judet dar cu alta primarie..cea judeteana...va multumesc tuturor pt raspunsuri..va doresc sanatate si o zi buna.
Degeaba pot face cabana sau casa modulara sau containere...orice..daca arhitectul primariei nu imi da autorizatie..dar cum am mai spus am gasit ceva mult mai bun..va multumesc pt raspunsuri..ma bucur ca nu voi mai avea de aface cu primaria corupta din Calimanesti rm valcea..mai bn asa..o zi buna tuturor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua..nu e chiar un chilipir pt salariile pe care le avem..eu ar fi trebuit sa-l cumpar cu 20000 lei..dar daca nu se poate construi am renuntat la idee..abia am putut sa-l scot la banii astia..am gasit altceva cu constructie pe teren..macar pot renova..langa oras cu utilitati dar macar se poate costrui lejer..va multumesc pt raspunsuri si va urez o zi placuta tuturor.
Multumesc pt raspuns..utilitatile sunt la limita propietatii..sunt mai multe case in constructie ..este o zona in dezvoltare..peste drum sunt case..este un drum secundar..un fel de varianta dar mai putin circulata..in fine..o sa fac cumva sa cumpar de la vecini diferenta..o zi buna
Neata..pe o parte asa e..pe de alta parte daca citeati o parte din celelalte probleme poate ca nu aveati parerea respectiva..oricum nu ramaneam eu cu 7 m..dar vroiam sa stiu daca se poate constui pe acest teren..nu sa-cumpar si sa apara probleme cand voi vrea sa construiesc..ca de exemplu..conducte de gaz..fire de curent sau mai stiu eu ce...i-am spus d-lui arhitect ca imi voi largi daca se va putea. Daca va vrea sa vanda vecinii alaturati..au construit si altii pe 7 m...nu mai conteaza..am cam inceput sa renunt la ideea asta..dar va recomand inainte sa luati apararea sa cititi si celelalte probleme expuse pe acest site..si vedeti cate probleme mi-a facut vecina si tatal ei din rautate..nu din nevoie..pt ca pot...pt ca au putere..o zi buna sa aveti.
Va multumesc mult pt interes..dar acum depind de arhitectul primariei..e nou venit..nu ne cunoastem...el incearca sa faca ca la carte..dar nu gandeste uman ...daca atat imi permit..si atat pot..ar trebui sa ma inteleaga pana la urma..poate cand imi voi permite voi mai cumpara si alaturat sa largesc..dar deocamdata sunt putin grabita sa construiesc..unde locuiesc momentan nu mai pot sta mult timp...treburi incurcate..probleme cu actele..am scris anterior ce probleme am cu actele casei..in alte mesaje..si prefer sa ma mut decat sa stau in judecata cu vecina care abuzeaza de puterea pe care o are in primarie..oricum avem cerul deasupra toti...acum eu vreau sa construiesc pe ce-mi pot permite..dar tot primaria pune bete-n roate..poate voi reusi sa cumpar de la vecini..asta daca vor sa vanda..daca nu...sa caut altundeva..multumesc mult pt raspunsuri..o seara placuta va doresc..
Buna ziua..asa am zis si eu ca fac in lungime ca sunt 330 m..dar latimea de 7 m il impiedica sa-mi dea autorizatie de construire..terenul poate fi trecut intravilan.se construieste pe tronsonul ala continuu..sunt toate utilitatile..curent..gaz..apa..canalizare..mai sunt constructii in apropiere dar in dreapta cam la 150 m. Si in stanga cam 500 m..peste drum sunt multe case..vecina mea are deschidere tot de 7 m. La strada principala..casa ei are 5 m latime si traieste confortabil..adica are 3 camere..hol bucatarie baie...nu mi-ar trebui mai mult..dar daca nu-mi da arhitectul aprobarea..degeaba...vicele si dl inginer mi-au spus ca se poate construi sa merg la arh. Sa cer aprobarea..si el nu mi-a dat-o cerandu-mi 12 m deschidere la strada..e foarte mult pt mine..acum nu-mi permit sa mai cumpar o bucata..si nici nu stiu daca vand vecinii domnului care imi vinde terenul..daca stiti vreo cale sa pot construi..va rog sa ma ajutati..va multumesc frumos pt raspuns.
Am inteles...va multumesc mult pt raspuns...poate vinde vecinul tarlaua alaturata..si asa voi putea construi..numai ca ar fi prea mult teren dupaia..dar voi mai cauta..va multumesc inca o data.o zi frumoasa va doresc
Va multumesc frumos pt raspunsuri..aveti dreptate..numai ca asta pot sa-mi permit acum..si ma gandeam ca daca as putea sa ocolesc putin legea..sa raman cu cei 7 m..scazand zidurile..sa raman cu 5 m latime..numai ca nu prea se poate sa ocolesc...va multumim inca o data pt raspunsuri...o seara placuta tuturor.