avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate Tanna1

Activitate Tanna1

Iar acum, plec in concediu.. munte, mare..
Bună ziua din nou☺. Vreau sa va mulțumesc ptr sfaturi și sugestii, chiar dacă nu toate au fost pe placul meu. În special d- nului Popa vreau sa ii multumesc. Dacă lucrurile devin din nou presante, știu care sunt următorii pași. Momentan lucrurile sunt ok. Nu cred că o să se ajungă la un proces, ptr că firma sigur nu o să vrea să se ajungă aici. Problemele acum sunt doar pe plan local..dar dacă e nevoie voi purcede la următorii pași. Am hotărât că până voi găsi un job potrivit, voi luptă ptr actualul.
Daca atat a-ti inteles, ca eu sunt interesata de bani si ierarhizare, se pare ca ori nu am stiut sa ma fac inteleasa, ori unii privesc printr-un sablon!
Am scris in primul mesaj ca momentan nu am gasit un alt loc de munca, care sa imi permita sa plec de la actualul!!! ca sa fiu mai clara, conjunctura face ca acum sa trec si printr-un divort/ partaj..prin urmare salariul meu sau banii ptr care eu am MUNCIT si MUNCESC imi sunt necesari! (la locul actual de munca m-am inbolnavit, nu in club) bani necesari nu numai ptr a-mi clarifica situatia actuala, ci si ptr a-mi intretine sanatate!!! alta varianta neavand momentan.
Nu cred.. ca gradul de subrezenie a-l sanatatii e prb aici! Ci faptul ca nu esti lasata sa te vindeci! daca a-ti fi citit cu adevarat totul ..a-ti fi vazut ca am avut internari si medicale, tocmai ptr a ma vindeva si a face investigatii, interesul este in primul rand al meu in privinta asta!
Un director ar fi trebuit sa stie ce trebuie sa faca cu un angajat din momentul in care are un aviz de la medicina muncii!! ar fi trebuit sa stie ca trebuie sa consulte medicul care i-a facut recomandarile, plus responsabilul de protectia muncii!! daca chiar era depasit de situatie, nu trebuia sa ma intrebe pe mine, nu sa urle..ci sa-i consulte pe ei!
Daca solutia ptr mine este sa fiu propriul meu sef, e clara treaba :))))) nu e de mirare ca mii de oameni au de suferit tocmai ptr ca nimeni nu face nimic.. se prefera inchiderea ochilor si se dau legi gratuite!
Se par ca asa cum am simtit multi dintre noi, suntem doar niste pioni fara valoare, roboti ce mergem la casat!

Multumesc ptr tot, dar nu vad rostul continuarii subiectului!
Trebuie sa mai adaug ceva! Al 2-lea aviz l-am primt, tocmai ptr faptul ca primul aviz nu a fost respectat, tocmai ptr ca rugamintea mea de a fi luate masuri nu a fost luata in serios. Am avut doua spitalizari in decurs de o luna, iar el nu a gasit de cuviinta decat sa tipe la mine, iar acum ma preseaza cu un post in care imi simt viata in pericol..nu doar sanatatea. Din pacate am cedat si am semnat un acord in care imi iau angajamentul in care EU voi respecta recomandarile medicului de medicina muncii cat si cele a medicului de familie. Asta e un lucru in plus care ma face sa ma gandesc la viata mea cu teama. De ce li se permit unora sa faca din noi scavi fara drepturi?!
Multumesc tare mult D-nul Popa,
sunt pasii pe care am inceput sa ii parcurg si de care nu eram sigura. Am doua avize medicale in decurs de 6 luni, facute. Primul aviz avea 3 recomandari simple si clare legate de starea mea de sanatate si de faptul ca sunt apt conditioant. Bineinteles ca nu au fost respectate recomandarile, iar in urma nerespectarii si a presiunilor facute asupra mea ..am facut o sesizare scrie, cu nr de inregistrare si stamplina, mai putin cu semnatura celor care au primit sesizarea.
Ptr ca acea sesizare nu a picat bine..si ptr ca am ceriut un dialog in care sa ,,propun un mediu de lucru cat si a procesului de lucru'' adecvat ( asta fiind una din prevedereile legale a angajatului) directorul a crezut de cuviinta sa faca o sedinta in care s-a dezbatut activiatea mea de sef din trecut, in concluzie o umilire publica... Desi, ma repet se stie ca este interzista nominalizarea intr-o sedinta..si dezbaterea individuala.
Acum avand al 2 lea aviz medical si profitand de faptul ca medicul de la medicina muncii nu a putut ajunge ptr a se consulta si recomanda, a profitat..si timp de 2 saptamani m-a pus sa fac munca ce imi era interzisa..in concluzie: NU II PASA!
Vreau sa fac o noua sesizare scrisa..si de asta v-am consultat, intrucat nu cunosc articole din lege si ptr ca vreau sa stiu ..in cazul in care la punctul de lucru noi nu mai avem secretara ,care sa dea un nr de inregistrare( conformn noii organigramea si postul ei a fost desfiintat) sau ei refuza sa imi dea nr si data, semnatura , stampila si raspuns in scris..CE POT SA FAC?!

Multumesc! :)
Da Ionel, iar unele legi si drepturi sunt facute doar ptr a fi citite..si nici atat. I-am dus un aviz de la medicina muncii, iar el a urlat si a spus ca oricum nimeni nu ii poate impune ce sa,, faca cu mine''.

Tare as fi vrut ca aici sa primesc si sfaturi profesionale. :)
posibil vacanta sa fie de vine;)
Buna Alexandra,
asta imi doresc, sa fac ceva legal. Asa cum eu si multi colegi ai mei au respectat locul de munca si procedurile impuse, asa ar trebui si el sa respecte procedurile, daca nu etica morala. Si se mai spune ca are raspundere penala in cazul subordonatilor. :))))) cand lui putin ii pasa de viata cuiva. Am uitat sa spun ca nu sunt singura, insa multi colegi au preferat sa demsioneze. Au cedat psihic acum 6 luni...si cum acum urmez eu.. caut solutii reale. Vreau sa stiu cum si ce este acceptat in cazul in care il voi da in judecata ptr hartuire la locul de munca, cat si ptr amenintarea vietii mele( ptr ca asta simt acum ca face).
Ps. mai nou aseara au inceput si prblemele cu fostul sot legate de partaj. :))))))))))))
deci, le am pe toate! Multumesc!
Buna ziua,

simt nevoia sa raspund si sa pun intrebari la randul meu, acestui articol. :)
De exemplu, eu am ramas intr-un loc de munca care momentan ma face nefericita, datorita conjuncturilor. M-am angajat cu cativa ani in urma la o firma care vad ca utilizeaza acest site..m-am angajat pe un post cu raspundere, pe un post care ma facea sa fiu in permanenta implicata( si imi placea asta, insa pana la un punct), care totodata era extrem de solicitant, fizic, psihic. As fi vrut sa plec la un moment dat, dar conjunctura nu ma lasa.. aveam de trecut un divort, aveam de intretinut un copil.. si uite asa m-am trezit prinsa ca intr-o capcana. Mai bine spus, intr-un carusel din care nu puteam evada si inca nu pot evada.
Sunt o persoana ce iubeste oamenii si ii trateaza cu incredere,respect,implicare ..Din pacate la locul de munca in ultimul timp nu am gasit decat rautati ( din partea unor colegi sefi), senzatia ca muncesti pe plantatia unui director mediocru si profesional si personal..un om ce calca pe cadavre la propriu daca e nevoie. Spun asta ptr ca acum ma confrunt cu cruzimea lui, lipsa de respect, lipsa de etica si morala. Si asta ptr ca firma la care lucrez isi creeaza o noua organigrama, cu oameni putini si fara mari pretentii.
M-am imbolnavit muncind. Ani buni am evitat sa iau medical, dar acum nu am avut incotro. Desi un angajat ,,are dreptul la supravegherea sanatatii prin servicii de medicina muncii'', desi ,,motivele imbolnaviri sunt date private sensibile, care se afla sub protectie speciala'', se pare ca directorului meu nici nu ii pasa! Sunt abuzata psihic si fizic, stiind ca imi v-a fi greu sa demonstrez superiorilor sau altcuiva.Abuzata fizic, facand munca ce sanatatea nu imi permite momentan.
Am inceput sa imi caut un alt loc de munca, inca nu am gasit unul care sa imi permita un trai decent si care sa ma ajute sa depasesc situatia prin care trec. Cand am revenit din concediul medical, in loc sa fiu respectata conform legislatiei sau a moralei..din contra, urla la mine : CE SA FAC CU D-stra?!
Imi venea sa ii spun : DIRECTOR! FA-MA DIRECTOR! :P :)))))
Sincer, am sperat ca o sa oboseasca, ca o sa ma lase in pace sa muncesc, sa imi gasesc alt loc de munca, dar pana atunci : CE SA FAC?! Simt ca cedez psihic, problemele mele de sanatate se agraveaza. Am ajuns sa fac atacuri de panica, desi ma credeam puternica..nu stiu..simt ca ma depaseste totul.
Stiu, o sa spuneti sa imi dau demisia, dar acum chiar nu pot! Chiar nu se poate face nimic legal ca astfel de cazuri sa nu se mai intample, ca astfel de om sa nu creeze precedente?!