avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate marian_crb

Activitate marian_crb

Buna ziua,
În 2015 am construit un imobil și am depus cereri pentru racordare la utilități. De trei ani ma plimb intre primărie și Delgaz Grid pentru a ma racorda la energie electrică deoarece fiecare zice ca nu e în sarcina lui. Tin sa mentionez ca trebuie extindere de rețea, imobilul are cale de acces privată dar e la 75 metri de un drum public. Unde sau cui ar trebui să mă adresez?
Multumesc mult!
Bună ziua!
Sunt într-o situație de impas! În 2015, după achiziționarea unui teren în județul Iași, am primit avizele favorabile de la toți furnizorii de utilități și am demarat construcția casei. Între timp, am depus cererea de racordare la rețeaua de energie electrică primind răspunsul că "a fost înaintat dosarul către primărie". De atunci așteptăm să se întâmple ceva. Casa este aproape gata iar noi suntem pasați de la o instituție la alta! Țin să menționez că în zona respectivă sunt mai mulți proprietari cu construcții în diferite stadii de evoluție, neracordați și este necesară o extindere de rețea. Are primăria obligativitatea de a facilita racordarea la energie electrică? Se poate deschide un proces în acest caz?