avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate terealexia14

Activitate terealexia14

Sunt angajata intr-o multinationala cu contract pe perioada nedeterminata. De la sfarsitul lunii aprilie s-a incheiat contractul pentru care lucram de 7 luni (desi nu s-a prevazut incheierea contractului in cateva luni cand am semnat contractul), iar pentru ca situatia era incerta dupa terminarea respectivului proiect, mi s-a propus sa merg la Bucuresti pe toata luna mai pentru a continua acelasi proiect (acolo fiind inca in desfasurare). Dupa ce am incheiat perioada petrecuta la Bucuresti, pentru ca inca nu era un nou proiect care sa mi se propuna, mi s-a spus ca trebuie sa-mi iau concediu platit pe o perioada de 4 zile, adica pana pe 12 iunie, insa perioada mea de concediu platit s-a incheiat iar la intrebarea adresata in ultima mea zi de concediu platit "Eu pe ce proiect voi fi?" mi s-a raspuns de la Resurse Umane ca inca nu se stie, ca nu au un raspuns. Intrebarile mele legate de acest subiect sunt urmatoarele: daca in data de 12 iunie cand mi se termina concediul platit ma duc la munca si mi se spune ca iar trebuie sa-mi iau concediu platit, angajatorul are dreptul sa-mi ceara din nou sa-mi iau concediu platit (avand in vedere ca nic pe acesta de 4 zile care tocmai mi se incheie nu a fost luat la voia mea), iar daca da, pana la cate zile de concediu platit pe care eu nu vreau sa mi-l iau, are dreptul angajatorul sa-mi ceara sa-mi iau? Ar putea angajatorul sa ma oblige ca incepand cu data de 12 iunie pana la sfarsitul lunii iunie sa ma puna sa-mi iau concediu fara plata pana incepe urmatoarea formare si ar avea sa-mi dea de lucru? Ar avea angajatorul dresptul sa-mi zica pe data de 12 iunie, cand revin la munca dupa concediul platit, ca putem inchreia contractul si sa ma plateasca doar pana la data la care am lucrat, adica pana la data cand am avut concediul platit, respectiv data de 9 iunie?
Va multumesc mult pentru informatii.