avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1118 soluții astăzi
Forum Activitate valentina11

Activitate valentina11

Eu va intreb concret ce pot face in aceasta situatie, cand dosarul ptr contractul de vanzare cumparare este aproape complet , imi lipseste doar aceasta adeverinta de la notariat pe care ''domnul presedinte'' refuza sa mi-o completeze(daca are sau nu datorii apartamentul si daca da in valoare de ce suma ) ce pot face eu in acest caz . Sa il dau in judecata , sa fac o sesizare la primarie? Cineva trebuie sa il determine sa completeze aceasta adeverinta , intra in atributiunile lui de presedinte..Daca nu sunt afisate aceste penalizari de intarziere si deci nu le datorez , de ce refuza , de ce tergiverseaza lucrururile , si nu se clarifica odata totul, sa taie acel asterics de pe listele de plata care se refera la penalizari de intarziere necalculate si sa imi completeze acea adeverinta de la notariat cu datorii 0 .Va multumesc
De la notariat mi-a dat o adeverinta pe care trebuie sa o completeze si sa o semneze presedintele si sa o semneze administratorul ,si in care se specifica daca apartamentul are sau nu datorii ,si daca da cat sunt , ei bine aceasta adeverinta i-am dat-o la inceputul lui februarie si de atunci ma tot amana,ca dupa Adunarea Generala , ca peste 1 sapt , peste 2 etc.Fara aceasta adeverinta chiar nu pot vinde.Nu stiu cum pot rezolva mai repede aceasta problema, el vrea sa refaca toate listele de plata din 2009 incoace si sa specifice cat este penalizarea in fiecare luna(in toti acesti 8 ani nu a fost niciodata trecuta vreo penalizare de intarziere a platii in liste ).Este legal asa ceva?
Cel mai bine ar fi sa vorbesc cu cenzorul , sa ii cer sa imi arate procesele-verbale cu hotararile din cadrul Adunarii Generale anuale obligatorii , Bugetul de Venituri si Cheltuieli , Statutul asociatiei de locatari.
Daca nu nu este specificat nici in Statut asociatiei nici in procesele-verbale ale Adunarii Generale anuale obligatorii acest procent de 0,2 % penalizari de intarziere si nici nu exista vreo hotarare anuala in acest sens , va trebui sa il dau in judecata , ca sa stearga aceste datorii necalculate nici pana la ora actuala, sa dispara acea specificatie din lista lunara de plata ca am penalizari dar fara a se specifica vreo suma in 8 ani?El refuza atat sa calculeze aceste penalizari cat si sa-mi dea o adeverinta cu datorii 0 sa pot vinde apartamentul (nimeni nu cumpara un apartament fara sa stie daca are datorii si daca da ce suma ).Numai instanta il poate obliga sa clarifice situatia apartamentului?Va multumesc
Sub tabelul cu lista lunara de plata este specificat ca penalizarile sunt 0,2% pe zi(nu stiu in ce an s-a votat asta) in aceasta situatie sunt 5 apartamente cu astericsul de rigoare in dreptul fiecaruia (insemnand ca au de plata penalizari dar nu sunt calculate) .Adunarea Generala nu a avut loc in 2017.Va multumesc
Va multumesc mult pentru raspuns voi face sesizarea cu pricina ,intrucat am avut toata rabdarea si bunavointa din lume dar din pacate nu s-a rezolvat nimic ,am avut parte doar de amanari...
Buna ziua am si eu o problema cu presedintele asociatiei de locatari , am nevoie de un sfat avizat, va rog sa ma sfatuiti in aceasta problema
Am locuit la aceasta adresa pana in anul 2008 iar in 2013 am revenit . Vechea administratora in perioada cat nu am locuit acolo nu mi-a aplicat penalizari la intretinerile platite cu intarziere(dupa data scadenta) si nici nu s-a specificat nicaieri in listele de intretinere ca as avea penalizari de plata.
Incepand din anul 2009 cand asociatia a fost preluata de noul presedinte si pana in octombrie 2013 (cand am revenit la adresa) veneam 1 data de 2 ori de 3 ori pe an si achitam integral de fiecare data toata suma afisata la avizier si cu toate ca am dorit sa achit si penalitatile de intarziere nu s-a putut deoarece nu au fost niciodata calculate , doar s-a facut specificatia intr-o coloana cu un asterics in listele de plata ca exista penalizari de catre noul presedinte care a fost si administrator-casier pana de curand . Din 2013 de cand am revenit la aceeasi adresa am inceput sa achit cu regularitate lunar, principalul fara nicio zi de intarziere , dar nici pana acum (2017) nu s-au calculat penalizarile si in continuare apar cu asterics .Insist de la inceputul lunii februarie anul curent sa mi se calculeze aceste penalizari (intrucat am nevoie la notariat pentru a incheia un act de vanzare-cumparare )dar fara niciun succes,am apelat chiar si la o cerere scrisa la care am primit si numar de intrare cu semnatura si stampila presedintelui in care ceream sa mi se puna la dispozitie atat modul de calcul cat si calculul la zi al acestor penalizari.Desi a trecut mai bine de 1 luna de atunci nu am primit nicun raspuns la aceasta cerere , si sunt amanata inca din februarie prin diferite pretexte (dupa adunarea generala care este amanata de la o luna la alta , urmeaza sa se calculeze etc etc), ba mai nou mi s-a spus ca asa cum el a asteptat cate 6 luni dupa mine sa vin sa platesc intretinerea asa sa astept si eu,ba ca in locul meu ar tacea din gura avand in vedere ca nu m-a dat in judecata ca nu am platit la timp sau cu modificarile pe care le-am facut in casa, nu mi se pare normal sa apeleze la astfel de tertipuri in incercarea de a ma intimida.As dori sa stiu cum pot determina acest presedinte sa isi indeplineasca atributiunile ce ii revin , in fond sa isi faca treaba.Specific ca in tot acest timp din 2009 de cand este presedinte si pana in momentul de fata pe fiecare chitanta scrie restanta.Pe de alta parte este normal sa mai calculeze aceste penalizari dupa atata timp si daca da il poate trage cineva la raspundere ca nu le-a calculat timp de atatia ani. Exista vreo posibilitate ca aceste penalizari sa se prescrie si ca atare sa imi dea o adeverinta ptr notariat prin care sa se specifice ca apartamentul nu are datorii .Va multumesc anticipat