avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1482 soluții astăzi
Forum Activitate Giullia_eu

Activitate Giullia_eu

Buna ziua. Anul trecut am obtinut un certificat de incadrare in grad de handicap valab 22.09.2016-21.09.2017, pentru prelungirea CiC de la 2-3 ani( copilul implinind 2 ani in 17.11.2016)Anul acesta, am primit decizia de suspendare a indemnizatiei incepand cu data de 21.082017(netransferabilitate drepturi parintesti). Pe data de 19.09.2017 am obtinut un nou certificat de handicap pentru prelungicea convediului de la 3-4 ani( pentru care am depus actele imediat), insa cele de la AJPIS mi-au spus ca trebuia sa mai depun din nou acelasi dosar de anul trecut pt prelungire de la 2-3 ani in conditiile in care mi-a venit decizia pe 21.08.2017 dar copilul inca nu implinise 3 ani. Intrebarea mea este: ce termen legal este pentru depunerea actelor la institutia abilitata dupa obtinerea certificatului de incadrare in grad de handicap? Va rog frumos sa ma ghidati si catre legea ce confirma raspunsul dvs. multumesc!
Răspuns la discuția Amenda legea antifumat
Multumesc
Răspuns la discuția Amenda legea antifumat
Pai politistul in cauza a specificat verbal ca nu se poate plati jumatate din amenda primita. Am primit minimul da, adica 100 ron, dar cica nu pot plati jumtate in 48 d ore pt ca nu prevede legea. Intrebarea mea este: pot sau nu pot plati jumatate din amenda in 48 d ore? Referitor la fapta, va doresc sa nu aveti nenorocul sa dati peste un politist plin de zel care sa va amendeze doar ca stati cu un picior pe grinda care delimiteaza locul respectiv. Va rog sa nu judecati daca nu sunteti in cunostinta de cauza. Va intreb daca legea prevede, daca pot efectiv sa platesc jumatate din amenda pt ca politia locala afirma ca nu prevede legea si vreau sa stiu daca ma priveaza de un dpret, pt inca un motiv in plus la contestatia in instanta.multumesc
Răspuns la discuția Amenda legea antifumat
Deci ramane la alegerea agentului constatator. El nu a precizat nimic p procesul verbal. Dar legea spune ca se poate plati 50%? M-a priveaza de un drept sau nu?
Buna ziua. Puteti va rog sa ma lamuriti si pe mine daca o amenda primita pt incalcarea legii antifumat( fumat in loc d joaca copii) se poate plati 50% din valoarea acesteia in 48 de ore? Va rog sa ma directioanti catre legea sau legile care conforma raspunsul dvs, multumesc.