avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1881 soluții astăzi
Forum Activitate dm16

Activitate dm16

Răspuns la discuția penalitati intretinere
Buna ziua, nu am solicitat niciodata sa ni se prezinte modul de calcul al penalitatilor.. cunostintele nostre in acest domeniu sutn vagi.. spre rusinea mea abia acum inceput sa citesc si sa mai invat despre..
Da, parintii mei au fost da-ti in judecata acum cativa ani 3-4 ptr o anumita suma de bani ce repezenta datoria de baza si o parte din penalitati: acea sentinta s-a rezolvat prin propire pe salariu, pe perioada proprii nu ne-am permis cu un singur salariu sa achitam datoriile curente..
dupa ce s-a terminat acea propire, eu am plecat din tara si am facut un acord verbal cu cei de la asociatie prin care ne-am asumat ca vom plati 800 ron/lunar 600 ptr datoria de baza 200 ptr penalitati. intre timp, datoria de baza a ajuns la 0 si am mentinut-o asa, insa de penalitati nu reusim sa scapam.
Exista penalitati la penalitati?
va multumesc
Răspuns la discuția penalitati intretinere
Buna ziua.. Sa inteleg ca este posibila executarea doar ptr penalitati? iar aceasta se prescrie? dupa ce perioada? daca puteti sa imi spuenti mai multe detalii va rog. multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!
Situatia sta in felul urmator: Parintii mei au penalitati la intretinere in valoare de 11000+ ron. Mama nu mai munceste de cativa ani si asa s-a ajuns in aceasta situatie. Am crescut, am plecat din tara, si de un an am reusit sa ii ajut lunar cu o suma de bani, astfel incat am adus datoria de baza la 0, dar penalitatile sunt extrem de mari, au fost luni cand am obs ca li se adauaga 700 ron doar penalitati/lunar.. in ritmul asta nu vom reusi niciodata sa le acoperim.
Pentru mai bine de un an le trimiteam lunar 800 lei ptr intretinere din care 600 utilizati ptr a acoperi restante la datoriia de baza, si 200 ptr resentatele in sine. Am acoperit datoria de baza, si o mentinem la 0 in fiecare luna. Insa ne e greu in ceea ce tine de penalitati..
Exista vreo lege prin care le putem diminua incat sa reusim sa le achitam sa scapam de datorii?
Am citit articole pe net, un cetatean a dat in judecata asociatia de proprietari, a demonstrat ca venitul lunar nu a fost mai mare de 1000 ron/membrul de familie.. ulterior au fost recalculate si stinse;
Daca ma puteti indruma, v-as fi recunoscatoare, multumesc