avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate fusionache

Activitate fusionache

Răspuns la discuția Anulare act aditional
Nu reusesc sa cad la un acord cu ei si imi cer suma respectiva de bani. Am incercat sa nu se ajunga la partea asta in care sa apelez la un avocat, dar daca as avea siguranta ca as putea sa castig acest proces, as apela imediat la unul.

Răspuns la discuția Anulare act aditional
Avand in vedere ca noi nu am facut nici o cerere expresa pentru a participa la acest curs, iar actul aditional a fost semnat dupa terminarea cursului ar putea sa ma avantajeze intr-o anumita masura?

Multumesc
Buna ziua.

Situatia pentru care sciru astazi aici sta in felul urmator.

Sunt angajatul unei banci destul de mari din romania, de aproape 1 an, fiind si primul meu job. Dupa 1 luna suntem anuntati ca putem sa participam la cursurile unei alte firme, pentru perfectionare. Singura parte nasoala era ca trebuia semnat un act aditional, prin care te forta in cazul in care pleci la plata sumei esalonata pe 2 ani.

Am fost la curs care s-a dovedit ceva super banal pentru noi, dar nu am mai putut da in spate. Imediat dupa ce ne-am intors de la curs, am fost presati sa semnam actele aditionale, iar abia dupa 2 luni eu am semnat acel act.

Totul se schimba acum, in momentul in care vreau sa plec, la o alta firma, pentru ca efectiv m-am saturat pana peste cap de ceeea ce se intampla aici.

Dar, surpriza, baietii imi baga actul aditional pe gat, si ma obliga la plata unei sume destul de mari.

Ei spun ca nu se poate anula acest act aditional, dar din ce am citit eu, s-ar putea.

2. Avand in vedere ca lucrez la 4 ore, ei ar dori intr-o luna sa semnez un contract prin care sa trec la 8 ore.

Daca eu in acest punct refuz propunerea lor de salar pe 8 ore, as putea sa cer eu un anumit salar plus anularea actului aditional care ma obliga la plata referitoare la cursul respectiv.

Iar daca ei refuza sa ofere conditiile de mai sus, sa raman la 4 ore fara alte modificari de salar?

Multumesc frumos