avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate bogdancristianpetre

Activitate bogdancristianpetre



Am solicitat deja. Astept raspuns. Cand voi primi raspuns, va voi comunica si dvs.


Legea nr. 21/1991 a cetățeniei române

CAPITOLUL II
Dobândirea cetățeniei române

A. Prin naștere

Art. 5. -
(2) Sunt, de asemenea, cetățeni români cei care:

a) s-au născut pe teritoriul statului român, chiar dacă numai unul dintre părinți este cetățean român;

Da...sigur ca da. este evident.
dar cum se atesta cetatenia? nu ii trebuie aun act copilului pt a fi atestata cetatenia?
asadar...conform acestui articol din Constitutie, copilul unui cetatean roman nascut pe teritoriul Romaniei trebuia sa primeasca certificat de nastere imediat dupa nastere, indiferent daca parintele strain avea o problema cu actele... v-am explicat deja despre statutul juridic al sotiei mele.

In acest moment, singurul document al fetitei noastre este cert medical constatator al nascutului viu eliberat la maternitate, dar acolo nu este specificat nimic despre cetatenie. nu exista rubrica pt asa ceva.



Potrivit Legii nr. 119/1996, trebuie să declarăm nașterea copilului viu în termen de 30 de zile de la momentul în care el s-a născut. Pentru asta trebuie să mergem la starea civilă din cadrul serviciului public comunitar local de evidenţă a persoanelor sau din cadrul primăriei unităţii administrativ-teritoriale în a cărei rază s-a produs nașterea, unde se află personalul competent să întocmească actul de naștere. Pentru declararea nașterii avem nevoie de următoarele documente: o declarație verbală pe care o dăm, în calitate de părinți, în fața personalului de la starea civilă; dacă părinții nu pot face asta (obligația le revine lor, în principal), atunci declarația trebuie dată de medic, de persoanele care au fost de față la naștere sau care au luat cunoștință despre nașterea copilului, de asistentul social sau, după caz, de persoana cu atribuții de asistență socială din spitalul unde a avut loc nașterea; actul de identitate al mamei și al declarantului la care ne-am referit mai sus; certificatul medical constatator al nașterii; certificatul de căsătorie al părinților, dacă e cazul. Ce se întâmplă dacă mama nu are act de identitate? În acest caz, legea prevede că întocmirea actului de naștere al micuțului se face pe baza celorlalte documente pe care le-am enumerat mai sus, precum și în baza "documentului întocmit de reprezentantul poliţiei cu ocazia verificărilor efectuate la solicitarea unităţii sanitare în care a avut loc naşterea, cu privire la datele de identificare a mamei, şi a verificărilor în registrele de stare civilă sau în Registrul naţional de evidenţă a persoanelor". Iar în situația în care nici măcar nașterea mamei nu a fost înregistrată la momentul respectiv, atunci actul de naștere al copilului său se va întocmi pe baza declarației scrise a părinților, medicului, celor care au luat parte sau au aflat de nașterea copilului ori a asistentului social, precum și în baza unui proces-verbal privind identitatea declarată a mamei, semnat de autorități. Totuși, autoritățile au introdus în acest ultim caz și o procedură de amprentare și fotografiere a mamei, în interesul copilului și pentru a evita situațiile în care altcineva s-ar putea declara mamă a copilului. Concret, Legea nr. 119/1996 stabilește că autoritățile vor fotografia chipul mamei și vor lua amprenta a două degete ale acesteia, urmând ca aceste probe să fie folosite exclusiv cu ocazia procedurii de înregistrare a nașterii copilului CE SA INTELEG DE AICI? MAMELOR FARA ACTE DE IDENTITATE LI SE INREGISTREAZA COPIII. LEGEA LE PERMITE. SE INTAMPLA ACEST LUCRU CU PERSOANELE DE ETNIE ROMA, STIE TOATA LUMEA. IAR MIE, CETATEAN ROMAN CASATORIT CU O FILIPINEZA PE TERITORIUL ROMANIEI, CU COPIL NASCUT IN ROMANIA, SOTIA AVAND PERMIS DE SEDERE PE 5 ANI OBTINUT PE 5 ANI Si NU PE UNUL TOCMAI PE MOTIV CA ERA INSARCINATA LA DATA DEPUNERII ACTELOR, NU MI SE INREGISTREAZA COPILUL! Ma poate lamuri si pe mine cineva cum sta treaba cu legile starii civile daca este sau nu un abuz sau infractiune ceea ce ni se intampla...




Pana in prezent nu am nici o motivare scrisa din partea lor. Inca nu mi s-a raspuns la cererea depusa la primarie prin care solicitam sa-mi motiveze decizia lor, sa imi comunice temeiul juridic prin care se refuza inregistrarea copilului. Pe 20 mai s-a nascut fetita noastra, la cateva zile dupa am fost la Starea Civila cu certificatul constatator al nasterii si celelalte documente necesare pentru a inregistra copilul. Domnul de acolo, dupa ce s-a uitat cateva secunde pe hartii ne-a spus categoric ca nu ne pot inregistra copilul deoarece pe permisul de sedere si pasaportul sotiei este un nume diferit fata de certificatul de casatorie, ca trebuia sa schimbe pasaportul dupa casatorie. Dupa refuzul categoric de a ne inregistra copilul, acel domn de la Starea CIvila ne-a recomandat sa avem mare grija de copil pentru ca, daca se va imbolnavi, va avea mari probleme la spital neavand certificat de nastere.

Pe scurt, intreaga poveste...cronologic...

-29 octombrie 2016- eu si Genalyn, viitoarea mea sotie filipineza, am sosit in Romania din Filipine. Nu ne-am putut casatori in Filipine la Ambasada Romaniei. Ni s-a recomandat ca cel mai bine este sa ne casatorim in Romania pentru ca la autoritatile filipineze este complicat si dureaza. Genalyn sotia mea a venit in Romania cu viza de vizita pe 3 luni.
-Pe 27 noiembrie ne-am casatorit la primaria din comuna unde locuiesc in apropiere de municipiul Buzau.
-Pe 26 decembrie sotia mea a depus actele pentru permisul de sedere
Nu a fost nevoie de interviu sau de alte verificari pentru ca la data depunerii documentelor sotia mea era insarcinata.
-26 ianuarie 2017: Genalyn obtine permis de sedere pe 5 ani. Dupa permisul de sedere urmatorul pas ar fi fost depunerea actelor pt viza de Ungaria( Ambasada Republicii Filipine din Romania are sediul la...Budapesta de cativa ani)...acolo la ambasada sotia mea trebuia sa schimbe pasaportul deoarece optasem pentru a prelua numele meu dupa casatorie. Asadar, in certificatul de casatorie si in permisul de sedere(+pasaport) sunt nume diferite...iar datorita faptului ca intrase deja in luna a sasea de sarcina si avea si probleme cu sarcina nu a mai fost posibil sa mearga la Budapesta pentru definitivarea actelor( schimbare pasaport cu nume nou, dupa casatorie)... asa cum nu este posibil nici acum dupa nastere fiind lauza...si chiar daca mergeam sau vom merge la Budapesta la ambasada lor tot erau, tot vor fi probleme cu numele din certificat si nu ar fi acceptat ambasada certificatul de casatorie pe care il avem pt ca legislatia filipineza le obliga sa pastreze si numele lor de familie dupa casatorie care aici se va atasa numelui meu de familie devenind nume mijlociu...deci corect era sa se cheme dupa casatorie Genalyn Flores Petre, nu doar Genalyn Petre asa cum apare in certificatul nostru de casatorie...noi nu am stiut...nici prin cap nu ne-a trecut ca vom intampina atatea probleme cu numele...am reusit sa o aduc in tara pe Genalyn...ne-am lovit si acolo de mari probleme...dar ce este in Romania acum este iad...la care nu ne asteptam...

Iar ofiterul de stare civila care ne-a oficiat casatoria nu s-a informat la centru...adica in municipiul Buzau...asa cum prevede legea in cazul casatoriilor mixte...eu am depus dosarul pt casatorie la timp...avea tot timpul din lume sa isi sune ...sa isi intalneasca...sa isi consulte superiorii din oras si sa le ceara parerea, informatii despre aceasta casatorie...a fost prima casatorie roman-filipineza din judetul Buzau...si nu trebuia tratata ca o casatorie ordinara...uitati in ce situatie delicata suntem acum cu copil de 6 saptamani caruia i se refuza acordarea certificatului de nastere...
Daca s-ar fi informat la Starea Civila Buzau, ofiterul de stare civila care ne-a oficiat casatoria ar fi aflat ca cele mai bune variante in aceasta situatie ar fi fost pastrarea numelui anterior...dupa casatorie primea permis de sedere cu numele din pasaport...si cativa ani nu mai aveam probleme...sau varianta de care v-am vorbit ...cea mai corecta pentru autoritatile filipineze...ca sa evitam problemele cu actele sotiei pe vecie... si anume ca dupa casatorie sa se numeasca conform legilor filipineze care sa ii permita schimbarea pasaportului ...GENALYN FLORES PETRE...am explicat mai sus de ce...aceasta problema a semnalat-o si un alt utlizator in februarie... www.avocatnet.ro/content/for...

Da...are dreptate utilizatorul Ciprius...asa este legea filipineza...aici scrie fff clar...cu explicatii perfecte...

REGULATIONS ON CHANGE OF NAME FOR MARRIED FILIPINO WOMEN FOR THE PURPOSE OF PASSPORT APPLICATION

Print Email
Details
Hits: 14697
The processing of Philippine passports is guided by the Philippine Passport Act of 1996 and other relevant regulations, including the Civil Code of the Philippines.
Married applicants who wish to use the surnames of their husbands in their passports are advised that the following format will be used in accordance with Article 370 of the Civil Code of the Philippines which states that:

“A married woman may use:

(1) Her maiden first name and surname and add her husband’s surname,”

To illustrate:

When Juana Santos Cruz was single, her name followed the following format:


JUANA/ SANTOS/ CRUZ
First Name/ Middle Name/ Surname


If Juana Santos Cruz marries John Doe, should Juana choose to use her husband’s surname, her new full name would be:


JUANA/ CRUZ/ DOE/
First Name/ Middle Name/ Surname


Under Philippine regulations, for single women and men, the middle name refers to the Surname of the person’s mother. Once a woman marries and decides to use the surname of her husband, the maiden middle name (i.e. Santos) is automatically dropped and is replaced by her maiden surname (i.e. Cruz).

20 mai-s-a nascut fetita noastra, fructul unei povesti frumoase de iubire
aici este un reportaj despre povestea noastra: [ link extern ] /
asadar...nici un dubiu in privinta onestitatii, corectitudinii sotiei mele filipineze ...nici un dubiu privind interese meschine venind in Romania pentru a obtine anumite avantaje...nu...totul in povestea noastra a fost facut cu multa dragoste...o relatie la distanta de succes terminata cu happy end ...casatorie...copil...povestea noastra demonstreaza ca este posibil sa iti gasesti sufletul pereche chiar si la marginea lumii...
sotia mea pana sa obtina permisul de sedere a avut si aparitii publice in Romania...canta extraordinar de frumos...si a fost invitata sa cante la Consiliul Judetean Buzau-17 dec. 2016 - Concert de colinde - „Nașterea Lui, salvarea mea!” Era de doar 6 saptamani in Romania dar s-a descurcat de minune in limba noastra...prinde foarte repede... [ link extern ]



Acum amandoi suntem nefericiti intr-un moment care trebuia sa fie cel mai fericit al vietii noastre: nasterea copilului.
M-au pasat de la o institutie la alta ca pe o minge de fotbal din carpe, s-au spalat toti pe maini, nimeni nu si-a asumat responsabilitatea sa rezolve aceasta problema, au dat vina pe noi...si tot nu i-au oferit fetitei noastre certificat de nastere...si timpul trece...in zadar...ASTAZI FETITA NOASTRA IMPLINESTE 6 SAPTAMANI. Dar tot nu are certificat de nastere. Un avocat mi-a spus ca este infractiune ce ne fac... pt ca ne priveaza copilul de dreptul la nume, de dreptul la cetatenie. Dvs ce parere aveti despre aceasta situatie? Ma puteti ajuta astfel, va rog din suflet, repet intrebarea de mai sus: sa imi spuneti daca exista temei legal pentru a refuza inregistrarea copilului unui cetatean roman, copil nascut pe teritoriul Romaniei( de asemenea, casatoria a avut loc in Romania...mama copilului filipineza... permis de sedere pe 5 ani obtinut pe 5 ani si nu pe unul tocmai datorita faptului ca era insarcinata la mom depunerii actelor)...si daca exista temei legal...care este acela...unde? In ce lege ma pot informa despre asta? pe ce lege se bazeaza cei de la starea civila atunci cand refuza sa ne inregistreze copilul? de lasi ce sunt au refuzat sa imi dea ceva scris. am facut doua cereri ...una catre primaria unde a fost oficiata casatoria si una pt primaria buzau, dar pana acum nu am primit raspuns...nu a trecut termenul de 30 de zile... Stiti care este visul lui Genalyn acum? Sa stranga bani si sa se intoarca in Filipine.
Doar ea si copilul. Fara mine. Sa nu mai auda nimic de Romania. Niciodata. Ii spunea copilului mai devreme:" nu te ingrijora. Asta nu e locul nostru. Este un loc periculos cu oameni foarte rai. Dumnezeu ne va ajuta sa ne intoarcem acasa intr-o buna zi. Mai bine mama singura in Filipine decat aici inconjurati de atata rautate... "
Am muncit enorm, am facut sacrificii uriase sa imi intemeiez aceasta familie minunata...iar acum cand am ajuns la stadiul de maxima implinire pt o fiinta omeneasca( sotie + copil), uitati ce imi face birocratia fara suflet...sunt la un pas sa distruga tot ce am creat...o famile frumoasa care acum este in mare suferinta...

Daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi si solutii, sa facem lumina, sa rezolvam acest caz, las aici si nr meu de telefon(0722 268 050) precum si linkul contului meu de FB :[ link extern ]

Va multumesc anticipat!
Buna dimineata! Imi poate spune si mie cineva daca exista temei legal pentru a refuza inregistrarea copilului unui cetatean roman, copil nascut pe teritoriul Romaniei( de asemenea, casatoria a avut loc in Romania...mama copilului filipineza... permis de sedere pe 5 ani,obtinut pe 5 ani si nu pe unul tocmai datorita faptului ca era insarcinata la momentul depunerii actelor)...Iar daca exista temei legal...care este acela...unde? In ce lege ma pot informa despre aceasta? pe ce lege se bazeaza cei de la Starea Civila atunci cand refuza sa ne inregistreze copilul? Fetita noastra va implini maine 6 saptamani si pana in prezent nu are certificat de nastere! Nu vor sa ii dea certificat de nastere. Ati mai auzit, ati mai cunoscut un caz similar? Va multumesc anticipat pt. raspunsuri!
Ciprius, te rog din suflet, suna-ma sau da-mi add in FB sa vorbim...
[ link extern ]
0722 268 050

Eu sunt casatorit cu o filipineza din noiembrie 2016, casatoria a fost oficiata in Romania, dar avem probleme groaznice acum: nu vor sa ne inregistreze copilul la Starea Civila! Din 20 mai 2017 suntem parinti. Pana in acest moment, copilul nu are certificat de nastere. O sa postez mai tarziu pe acest site situatia noastra.
Am nevoie de niste informatii de la tine, daca se poate.