avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Activitate comrace

Activitate comrace

Sa inteleg, ca la refuzul angajatului de a semna prelungirea, contractul de munca inceteaza de drept?
"In cazul in care cursantul, din initiativa sa " Aici nu stiu daca se refera strict la demisie sau include si refuzul acordului de prelungire...
In cazul in care cursantul, din initiativa sa, sau din motive disciplinare, pleaca din cadrul angajatorului, inainte de expirarea termenului de x ani de la data finalizarii cursului(conf art 198 din c.m.), acesta se obliga sa restituie imediat cheltuielile suportate de angajator in timpul formarii, proportional cu perioada din contract neefectuata.
Buna ziua,

Sunt angajat la firma x cu contract de munca pe perioada determinata( 1 an).
M-au trimis la formari profesionale, pentru care am semnat acte aditionale pentru o perioada de 4 ani.
In prezent am aproape 2 ani de cand sunt angajat ( contractul mi-a fost prelungit cu inca 1 an, prin act aditional).
Urmatorea prelungire nu vreau sa o mai semnez.
Daca nu imi dau acordul pentru prelungire, si contractul se incheie de drept, la data din ultimul act aditional. ma pot obliga sa platesc restul de sume, pentru perioada ramasa, conform actelor aditionale de formare?

Multumesc
Din punctul meu de vedere, ar fi valabila pentru un cim pe nedeterminat;
Nu este corect pentru mine ca angajat, sa am contract pe 1 an, sa nu pot beneficia de avantajele unui contract pe nedeterminat, dar firma sa poata sa ma tina legat pentru X ani...
Este valabila clauza contractuala la ccm pe perioada determinata( 1 an), in urma unor formari profesionale? Clauza este valabila pentru urmatorii 3 ani, eu avand contract pe 1 an;

As avea castig de cauza, daca firma ar intenta proces impotriva mea, la o eventuala demisie?

Multumesc anticipat!