avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate ciupydci

Activitate ciupydci

Buna seara tuturor!
In vara lui 2016, am imprumutat o fosta colega de servici (colega care mi-ar putea fi mama, dupa varsta, si are un baiat de-o seama cu mine) pe care o cunosc de 7 ani (intreaga perioada cat am fost colegi), in 3-4 randuri, suma totala de 2500 lei, urmand sa mi-i restituie in iarna-primavara anului urmator (inceput de 2017). Motivele invocate pentru banii imprumutati au fost probleme familiale (probleme de sanatate ale sotului, respectiv ale mamei dansei). Incepand de prin toamna lui 2016, baiatul acesteia mi-a solicitat si el in repetate randuri diferite sume de bani, invocand aceleasi motive, pana cand s-a ajuns la o suma totala datorata de 5300 lei. Stiind (din spusele lui) ca el lucreaza la Pompieri, nu mi-am facut nici un fel de probleme in vederea recuperarii sumei, stiind ca nu exista probleme cu virarea salariilor in cadrul Ministerului de Interne.
In aprilie-mai, anul curent, l-am contactat de mai multe ori, atat prin telefon, sms, cat si pe Facebook, solicitandu-i banii imprumutati. Mentionez ca nu i-am cerut pe toti odata, l-am rugat sa mi-i dea esalonat, cum poate. M-a tot amanat, de multe ori pierdeam ziua aiurea asteptand sa apara cu banii... L-am cautat la unitatile de Pompieri din oras (Constanta), insa cei de acolo nu l-au vazut (le-am aratat poze cu el) si nu au auzit de numele lui niciodata.
In acel moment am simtit ca explodez, si am cautat-o pe fosta colega (mama acestuia) la servici. Cand i-am povestit, pe scurt, ce si cum cu banii in legatura cu baiatul ei, a avut un soc, pentru ca habar nu avea de diferenta de 2800 lei (pana la 5300) si m-a asigurat ca incepand cu luna urmatoare, imi va da, lunar, cate 200 - 300 lei, pana se achita datoria. Mai tarziu, i-am dat mesaj baiatului ei si i-am spus ca am discutat cu mama lui, dupa care a inceput sa ma ameninte.
M-am speriat, iar a doua zi am luat legatura cu mama lui, din nou, la prima ora. Pana sa ii spun motivul pentru care o sun - cum ca m-a amenintat - dansa mi-a luat vorba din gura, spunandu-mi ca stie de ce o sun, si ca baiatului iei ii pare rau pentru ce a facut, ca si-a dat seama ca m-a speriat, si ca urmeaza sa ma sune sa isi ceara scuze - lucru care nu s-a intamplat.
Din acea zi, i-am blocat pe amandoi pe Facebook. Mentionez ca a trecut luna si nu am primit nici un leu, nici macar nu am fost contactat sa discutam situatia. Am sunat-o eu pe dansa, dar nu mi-a raspuns - in schimb, mi-a trimis un mesaj in care imi spune ca nu a uitat ce a promis, dar nu poate acum pentru ca are o poprire pusa pe salariu din cauza unei rate neachitate si nu a ridicat banii in ziua de salariu.
De asemenea, mentionez faptul ca am in telefon o conversatie de vreo 70 de mesaje tip SMS intre mine si el, din care reiese faptul ca m-a mintit ca lucreaza la Pompieri, reiese suma datorata, amanarile si amenintarile. Ce as putea face, in conditii legale, pentru a-mi recupera banii? Nu am facut chitante de mana, nu am inscrisuri sau vreun alt tip de document doveditor ... Va multumesc! Astept cu mare interes indrumari din partea dvs.