avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate catalinaduduianu

Activitate catalinaduduianu

Răspuns la discuția Mostenire copil
Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Mostenire copil
Poate fi atacat acest partaj in vreun fel de catre fiul meu? Va multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire copil
Este vorba de 2 apartamente si un teren. Sa inteleg ca acest partaj a fost facut in timpul casatoriei lor, si prin acel act, baiatul nu poate avea drept de mostenire chiar daca ea nu a contribuit cu nimic ? Va multumesc pentru raspuns si scuzati-ma, dar nu inteleg cum este posibil, dpdv legal, asa ceva.
Discuție Mostenire copil
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Am divortat de sotul meu in urma cu 10 ani, din casatoria noastra rezultand un copil. El s-a recasatorit, avand cu sotia lui 2 copii. In timpul mariajului, sotul a achizitionat 2 imobile si un teren, acestea fiind pe numele sotiei sale. Intre timp, el a decedat, iar sotia lui mi-a adus la cunostinta ca baiatul meu nu are drept de mostenire, deoarece toate bunurile sunt pe numele ei, si chiar daca au fost casatoriti si acele bunuri au fost achitate de el, ea neavand venituri, intre ei a existat un act de partaj matrimonial (sper ca am inteles eu bine). Din acest act ar reiesi ca desi au fost casatoriti, ea era proprietara bunurilor. Eu nu inteleg ce inseamna acest act si de ce copilul meu nu are dreptul legal de a-si mosteni tatal dupa moartea acestuia.
Va rog din suflet sa ma lamuriti. Multumesc anticipat!