avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate BAMO

Activitate BAMO

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: pentru a practica meseria pentru care am fost angajata acum 4 ani am avut nevoie de o atestare profesionala. Pentru aceasta am urmat un curs, platit de companie, insa inainte am semnat un act aditional prin care ma obligam sa nu plec din companie un an de zile (pentru oricve curs/training/calificare platita de firma). In actul aditional se mentiona ca, in cazul unei demisii, voi fi nevoita sa platesc de 3 ori suma aferenta cheltuielilor suportate. Prima intrebare: acest "de trei ori" poate sa fie clauza abuziva? Daca da, ce se intampla cu actul aditional?
Ulterior, cu 3 ani in urma am inceput o calificare internationala. Cheltuielile au fost suportate in mare parte de catre companie. Aceasta calificare presupune 3 examene, am dat trei din ele, pentru ultimul nu am primit inca rezultatul. Nu voi primi diploma decat daca iau si ultimul examen si indeplinesc anumite conditii, nu exista recunoasteri partiale in cazul acestei certificari. De la primele doua examene absolvite a trecut acel an prevazut in contract. Aici nu stiu cum se interpreteaza: vorbim de 3 cursuri separate, trebuind sa treaca 1 an de la fiecare pana imi pot da demisia? De la examen efectiv sau de la primirea reezultatului? Sau, varianta 2, e un singur curs, trei nivele, caz in care ma aflu in timpul cursului si as dori sa plec din companie. Ma puteti ajuta cu un sfat va rog?