avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1320 soluții astăzi
Forum Activitate AnaAlex

Activitate AnaAlex

Buna ziua! De cateva luni am ramas fara loc de munca, nu pot beneficia nici de somaj si am depus in Ianuarie formular pentru plata contributiei de sanatate ca persoana fara venit. Am facut plata pentru lunile Ianuarie si Februarie. Am inteles ca pentru a nu pierde calitatea de asigurat, trebuie sa nu am 3 luni restante. Lunile Martie si Aprilie le voi achita catre sfarsitul lunii aprilie. De la 1 Aprilie nu mai figurez ca asigurat, am trimis dovezile platii pentru lunile respective si nu ma baga nimeni in seama la Casa de Sanatate la care sunt inscris. Ce ma sfatuiti sa fac?
Buna ziua!
Am o problema legata de plata taxei de salubrizare. In orasul in care locuiesc acum, taxa de salubrizare se plateste la Administratia Financiara, acest lucru intamplandu-se de la inceputul anului 2015. Deoarece in acest apartament nu s-a louit pana acum, proprietarii(fiica si ginerele meu) au depus formularele in care su declarat ca sunt zero persoane. De cateva luni, am venit eu sa locuiesc in acest apartament. Ginerele meu a depus formularul pentru a ma lua pe mine in evidenta. Problema e ca nu ne sunt acceptati banii, deoarece se invoca o Hotarare a Consiliului Judetean conform careia, trebuie sa aduc acte doveditoare in care sa se vada unde am stat eu de la inceputul anului 2015 pana in prezent. E corect acest lucru? Nu e o incalcare a vietii private? eu nu am de unde sa aduc acte doveditoare, stand de mai bine de 10 ani in diverse locuri. Cum pot rezolva aceata problema si sa-mi pot achita taxa de salubrizare? Multumesc!