avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate marianapohrib

Activitate marianapohrib

Buna ziua. Ma numesc Mariana si am un fiu de 22 de ani student am fost casatorita si am divortat fostul sot a decedat anul trecut. O verisoara a fostului sot a luat certificatul de deces se la primaria de sat . Cand baiatul meu a cerut la primarie certificatul de deces al tatalui sau nu ia dat spunandui secretara ca il da la verisoara care la inmormantat. Fiului meu i-a dat o copie legalizata care a ramas la casa de pensii la dosarul de pensie de urmas . Momentan fiul meu nu are nici un act legal cum ca ia decedat tatal baiatul meu este singrul fiu fostu sot nu sa recasatorit.Cum poate intra in posesia certificatului de deces?Mentionez ca bunica fiului meu traieste si relatia cu rudele fostului sot sunt reci.Ce ne sfatuiti. Multumesc.
Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc. in cazul cand tatal baiatului meu la succesiune a lasat mamei lui partea lui atunci dupa decesul tatalui baiatului ii revine baiatului .baiatul meu e singurul mostenitor caci tatal lui nu mai avea frati.daca bunica baiatului vrea sa faca vreu act cu ceva nepoti de sora trebuie intrebat de catre bunica si fiul meu care are 21 de ani.deci chiar daca a cedat partea lui mamei acum dupa deces ii revine fiului meu?
Discuție Mostenire
Buna ziua. Am avut o casnicie de 12 ani de unde a rezultat un fiu care are acum 21 de ani si e student anul 2. Fostul meu sot a decedat de curand. Din partea paterna mai taieste doar bunica baitului meu caci bunicul baiatului a decedat de vreo 15 ani . Daca bunica baiaitului nu a facut succesiunea dupa sotul sau si fostul meu sot era singur la parinti. Bunicii ii revine tot ce are sau ceva parte are si baitul meu el fiind singul fiu ce il avea fostul sot.As vrea sa stiu daca legal are baiatu are drept la mostenire dupa tata sau bunic sau bunica baiatului da tot ce are la cine vrea.Multumesc anticipat.