Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua. Am avut o casnicie de 12 ani de unde a rezultat un fiu care are acum 21 de ani si e student anul 2. Fostul meu sot a decedat de curand. Din partea paterna mai taieste doar bunica baitului meu caci bunicul baiatului a decedat de vreo 15 ani . Daca bunica baiaitului nu a facut succesiunea dupa sotul sau si fostul meu sot era singur la parinti. Bunicii ii revine tot ce are sau ceva parte are si baitul meu el fiind singul fiu ce il avea fostul sot.As vrea sa stiu daca legal are baiatu are drept la mostenire dupa tata sau bunic sau bunica baiatului da tot ce are la cine vrea.Multumesc anticipat.
Sotul dvs. mosteneste pe tatal lui, iar ceea ce i-ar fi revenit sotului dvs. daca ar fi fost in viata, mosteneste in totalitate fiul dvs.
Buna ziua,
In dezbaterea succesiunii de pe urma socrului dumneavoastra (tatal sotului si bunicul copilului) masa succesorala se imparte astfel:
- 1/4 din masa succesorala revine sotiei supravietuitoare (soacra dumneavoastra)
- 3/4 revin sotului dumneavoastra prin reprezentare (fiul vine prin reprezentarea tatalui decedat si culege partea ce s-ar cuveni acestuia).
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Multumesc. in cazul cand tatal baiatului meu la succesiune a lasat mamei lui partea lui atunci dupa decesul tatalui baiatului ii revine baiatului .baiatul meu e singurul mostenitor caci tatal lui nu mai avea frati.daca bunica baiatului vrea sa faca vreu act cu ceva nepoti de sora trebuie intrebat de catre bunica si fiul meu care are 21 de ani.deci chiar daca a cedat partea lui mamei acum dupa deces ii revine fiului meu?