avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua. Am avut o casnicie de 12 ani de unde a rezultat un fiu care are acum 21 de ani si e student anul 2. Fostul meu sot a decedat de curand. Din partea paterna mai taieste doar bunica baitului meu caci bunicul baiatului a decedat de vreo 15 ani . Daca bunica baiaitului nu a facut succesiunea dupa sotul sau si fostul meu sot era singur la parinti. Bunicii ii revine tot ce are sau ceva parte are si baitul meu el fiind singul fiu ce il avea fostul sot.As vrea sa stiu daca legal are baiatu are drept la mostenire dupa tata sau bunic sau bunica baiatului da tot ce are la cine vrea.Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: marianapohrib , utilizator 20:27, 9 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sotul dvs. mosteneste pe tatal lui, iar ceea ce i-ar fi revenit sotului dvs. daca ar fi fost in viata, mosteneste in totalitate fiul dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
In dezbaterea succesiunii de pe urma socrului dumneavoastra (tatal sotului si bunicul copilului) masa succesorala se imparte astfel:
- 1/4 din masa succesorala revine sotiei supravietuitoare (soacra dumneavoastra)
- 3/4 revin sotului dumneavoastra prin reprezentare (fiul vine prin reprezentarea tatalui decedat si culege partea ce s-ar cuveni acestuia).
Ultima modificare: Duminică, 30 Iulie 2017
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Multumesc. in cazul cand tatal baiatului meu la succesiune a lasat mamei lui partea lui atunci dupa decesul tatalui baiatului ii revine baiatului .baiatul meu e singurul mostenitor caci tatal lui nu mai avea frati.daca bunica baiatului vrea sa faca vreu act cu ceva nepoti de sora trebuie intrebat de catre bunica si fiul meu care are 21 de ani.deci chiar daca a cedat partea lui mamei acum dupa deces ii revine fiului meu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat ii revine nepotului si cat fiicei supravietuitoare luminitacoman luminitacoman Subiect: Nora isi mosteneste socrii ? Buna seara. Nora isi mosteneste socrul? Sau transmiterea mostenirii se face pe linie descendenta? Bunicul meu a ... (vezi toată discuția)
Bună seara! doresc sa cumpăr drepturile succesorale al unui ... Memet2196 Memet2196 Bună seara! Doresc sa cumpăr drepturile succesorale al unui domn, a fost casatorit cu o doamna, din relație s-a născut un băiat, au divorțat, doamna a ... (vezi toată discuția)
Nepot care mosteneste o bunica (din partea mamei decedate). tatal meu are vreun drept? Bismut Bismut Situatia sta in felul urmator: Mama mea a murit acum 6 ani. La momentul mortii mamei mele tatal meu era casatorit cu mama mea. Tatal meu nu s-a mai ... (vezi toată discuția)