Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nepot care mosteneste o bunica (din partea mamei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nepot care mosteneste o bunica (din partea mamei decedate). Tatal meu are vreun drept?

Situatia sta in felul urmator:
Mama mea a murit acum 6 ani. La momentul mortii mamei mele tatal meu era casatorit cu mama mea. Tatal meu nu s-a mai recasatorit dupa moartea mamei mele.
Bunica mea, mama mamei mele, este inca in viata.
Eu sunt fiul natural. (Nu sunt adoptat.)
In momentul mortii bunicii (din partea mamei), tatal meu are vreun drept asupra mostenirii care provine de la bunica mea?
Eu sunt singurul copil al mamei mele.
Bunica mea a avut un singur copil pe mama mea.
Tatal mamei mele a decedat inaintea mamei mele.

Tehnic vorbind tatal meu nu mai e casatorit cu mama mea din momentul mortii ei. (Faptul ca el poate sa se recasatoreasca in orice moment dupa moartea mamei mele il face sa nu mai fie considerat casatorit cu mama mea.)
Cum in momentul mortii bunicii mele, sotul ei, parintii ei (ai bunicii mele), fratii ei si singurul ei copil nu mai sunt in viata, ar trebui sa fiu singurul ei mostenitor (pentru ca sunt singurul copil al mamei mele).
Bismut, utilizator
Buna seara,
1. Inteleg ca nu s-a dezbatut succesiunea de pe urma bunicului.
De pe urma bunicului masa succesorala se imparte astfel:
A. Bunuri proprii ale bunicului (realizate de acesta inainte de casatoriei sau mostenite de acesta)
- bunica, ca sotie supravietuitoare 1/4
- mama defuncta (era in viata la acel moment) 3/4
B. bunuri realizate in comun de bunici in perioada casatoriei
- bunica 5/8 din INTREG
- mama defuncta 3/8.
2. La decesul mamei
A. bunuri ale mamei (realizate de aceasta inainte de casatorie sau mostenite cat era in viata)
- sotul supravietuitor 1/4
- copilul 3/4
B. Bunuri realizate de parintii dumneavoastra impreuna
- tatal 5/8 DIN INTREG
- dumneavoastra 3/8
3. La moartea bunicii bunurile ei vor fi mostenite de fiica ei (mama dumneavoastra decedata) prin reprezentare adica de dumneavoastra, tatal dumneavoastra neavand vocatie succesorala.
Acest mod de mostenire nu se datoreaza faptului ca tatal nu mai e casatorit prin decesul mamei ci pentru ca mama a decedat inaintea bunicii si dumneavoastra mosteniti pe bunica ca si cum ati fi mama dumneavoastra (prin reprezentare).
Bismut a scris:

In momentul mortii bunicii (din partea mamei), tatal meu are vreun drept asupra mostenirii care provine de la bunica mea?

Nu. Tatăl dvs. nu o moștenește pe bunica dvs.
Toate bunurile pe care le va avea bunica dvs. în clipa decesului ei le veți moșteni numai dvs. în calitate de nepot de fiică predecedată. (moștenire prin reprezentare)

Insă, tatăl dvs. și-a moștenit soția (în calitate de soț supraviețuitor) alături de dvs. (în calitate de fiu al defunctei).
Iar mama dvs. la rândul ei și-a moștenit tatăl (= bunicul dvs.) fiindcă ea era în viață la momentul decesului bunicului dvs.
Și atunci, DACĂ există bunuri care provin de la bunicul (fie că erau doar proprietatea lui, fie că le avea în comun cu bunica) atunci o parte din aceste bunuri vor ajunge și la tatăl dvs. (moștenire prin retransmitere).
romascanu, moderator
Nu. Faptul că mama dvs a decedat îl face pe tatăl dvs vaduv. El are dreptul să se recăsătoreasca, însă nu inseamna anularea căsătoriei lor, care este cu totul altceva, din cu totul alte motive.
Pe bunica o mosteniti doar dvs, în calitate de nepot de fiică predecedata.
Este foarte importanta ordinea deceselor.
Pe bunic îl mostenesc bunica (In calitate de sotie) și mama dvs (In calitate de fiica).
Pe bunica, după cum am spus, doar dvs,
Iar pe mama: tata si dvs.
Practic, tatăl dvs nu moștenește nimic in mod direct de la bunici, fiindu-le ginere.
Însă, indirect, prin retransmitere, va dobândi o cotă de la bunicul dvs.
raluk0207, utilizator