avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1071 soluții astăzi
Forum Activitate shapy

Activitate shapy

Răspuns la discuția servitute
pai tocmai ti-am zis ca nu a fost un acord expres!!!ci tacit!!deci nu e vb de un act,mai stiu k este o servitute aparenta,ca se dob prin uzucapiune datorate posesiei timp de 30 de ani art 611-614 c civ. d ar in practica judiciara s-a decis ca deschiderile pt aer si lumina se pot face la orice distanta fiind un atribut al dr de prop si nu pot aduce prejudicii fondului vecin.da dar am citit si art 623 si am vazut cum se dob servit ai dreptate deh experienta...ma inclin!!!:">
Discuție servitute
#-oproblema este urmatoarea.In 1980 bunicul meu a construit o casa iar intr-unul din peretii acesteia aflati la limita fondului vecin a practicat o fereastra de 50 cm pe 40 cm pentru aerisire,fapt pt care a vut acordul tacit al proprietarului de atunci.Azi la aproape 30 de ani fiul acestuia doreste sa inchida acea fereastra!!!problema care se pune este dc o poate face deoarece acest lucru este o servitute ce apasa asupra fondului sau si este vb despre aerisire nu altceva!!!!!pot sa il chem in instanta pt nerespectarea servitutii